Jde o pozůstatek doby, kdy si mohly firmy před rokem 2016 účtovat za úvěr klidně desetinásobek částky. „Kdybychom udělali tlustou čáru po roce 2016, dluhy by narůstaly mnohem méně,“ říká odborník.
Jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, projekt měl projít před spuštěním ročním testováním. Ani to se ale nakonec nestíhá, eSbírku proto neviděli ani advokáti, soudci či žalobci.
Opakování takzvaného milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem.
Do Milostivého léta se mohly zapojit až stovky tisíc lidí, oddlužení využil jen zlomek z nich. Čísla ale nejsou konečná, některé případy totiž ještě dobíhají.
Dluhové poradny řešily například případy, kdy se původně desetitisícového dluhy časem vyšplhaly až na milionové částky. A to i kvůli úrokům, pokutám z prodlení nebo exekučním poplatkům.
Jaký je zájem o Milostivé léto? Co mají dělat lidé, pokud je jejich exekutor liknavý? Hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.
Podle expertek dluhy mají dopad na další osud dětí a mladých. Trpívají úzkostmi a depresemi, vyrůstají a dospívají v pocitu ohrožení. Narušuje se jejich motivace ke studiu či postoj k práci.
Stát lidem slíbil až dvoumilionovou dotaci na obnovu bydlení a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Podle zákona je není možné zabavit, stejně jako peníze z pojistek.
Jak hodnotí exekutoři novelu zákona, která prošla sněmovnou a otevírá cestu ke zrušení exekucí kvůli nízkým dlužným částkám? Tomáš Pancíř se ptal prezidenta Exekutorské komory Jana Mlynarčíka.
Odklady splátek, pozastavení exekucí nebo úleva pro dlužníky v osobním bankrotu. To jsou některá z opatření, která stát loni dočasně zavedl kvůli pandemii koronaviru.
Vladimír Plášil podlehl krátké těžké nemoci. Pod jeho vedením Komora posílila pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů, uvedl mluvčí Komory Desatová.