Prezident Václav Klaus odmítá podepsat doplněk Lisabonské smlouvy, který potvrzuje vznik nového záchranného fondu eurozóny. S těmito takzvanými eurovaly zásadně nesouhlasí.
Evropská měna bude mít kolem sebe pevnou hradbu. V Lucemburku se poprvé sešla Rada guvernérů Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Na pomoc zemím eurozóny, které by se dostaly do problémů s plněním svých závazků, v něm bude připraveno 500 miliard eur.
Evropští krizoví manažeři hledají nové finanční zdroje pro evropský záchranný deštník ESM. S velkorysou pomocí soukromých investorů ale minimálně německé ministerstvo financí nepočítá. Navýšení objemu záchranného fondu z 500 miliard eur na 2 biliony považuje bez pomoci soukromníků za 'iluzorní'. Zečtyřnásobení kapacity fondu odmítá i německá opozice.
Irsko požaduje výraznou změnu podmínek, na jejichž základě dostává mezinárodní pomoc. Náklady za obrovské ztráty irských bank by měl podle Dublinu převzít budoucí stálý záchranný fond eurozóny, známý jako ESM. To by vedlo k podstatnému snížení irského zadlužení. Irové upozorňují, že evropští lídři nedávno slíbili podobné podmínky Španělsku.
Záchranná síť eurozóny pro případnou pomoc zemím s vysokými dluhy se zvýší až na 700 miliard eur. Na neformální schůzce v Kodani se na tom dohodli ministři financí 17 zemí platících eurem.
Eurozóna by mohla svůj záchranný fond navýšit zhruba o polovinu. Lídři států platících eurem se na schůzce v Bruselu dohodli, že do konce března posoudí nutnost posílení stálého záchranného fondu, známého jako ESM.