Eurozóna se může opřít o záchranný fond ESM, bude v něm 500 miliard eur

Evropská měna bude mít kolem sebe pevnou hradbu. V Lucemburku se poprvé sešla Rada guvernérů Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Na pomoc zemím eurozóny, které by se dostaly do problémů s plněním svých závazků, v něm bude připraveno 500 miliard eur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince euro

Mince euro | Foto: European Commission Audiovisual service

Komisař pro měnové a hospodářské záležitosti Oli Rehn označil zrod stálého záchranného fondu za milník ve vývoji eurozóny a Evropské unie.

Podobný názor má i odborník na Evropskou unii a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník. Podle něj by Českou republiku - jako zemi zodpovědnou za chod evropské integrace a stát, který se jednou v eurozóně ocitne - ESM měl zajímat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne Radiožurnálu byl odborník na Evropskou unii a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník.

„Jsme obklopeni prostředím eurozóny a případný problém jakéhokoliv z našich sousedů jsoucích v eurozóně je problémem České republiky," zdůraznil ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Dodal, že vývoz do Německa, Slovenska a Rakouska představuje 65 procent české exportní orientace a kdyby jedna z těchto zemí měla ekonomické problémy, dopad na Česko by byl „velmi raketový a dominový“.

Podle výkonného ředitele ESM Klause Reglinga je fond ode dneška plně funkční a zatím má úvěrovou kapacitu 200 miliard eur. Do roka a půl dosáhne své maximální síly půl bilionu eur. Spolu s dočasným Evropským fondem finanční stability EFSF bude ESM disponovat částkou 700 miliard eur. V dočasném fondu totiž ještě 200 miliard eur zbylo po poskytnutí pomoci Irsku, Portugalsku a Řecku, na záchranu Španělska nebo Itálie už by ale nestačily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Lucemburku Pavel Novák mluvil o Evropském stabilizačním mechanismu ve Světě o třetí na Rádiu Česko

První zemí, která by měla dostat peníze z tohoto fondu, by mohlo být právě Španělsko. Zatím sice oficiálně o pomoc především pro své banky nepožádalo, ale spekuluje se, že to udělá po volbách v Galicii a Baskicku, které se budou konat 21. října. Madrid si pravděpodobně řekne o 60 až 100 miliard eur.

Do ESM začnou členské země splácet část peněz v hotovosti, bude to ale jen 80 miliard eur a ostatní peníze budou tvořit záruky, které státy poskytnou. Ještě do konce týdne má být na kontě ESM skutečně splacených 40 procent z této částky. Od konce října by se mohlo z ESM začít půjčovat. Fond měl fungovat už v červenci, ale opozdil se kvůli přezkumu německého ústavního soudu a ratifikaci v Estonsku, které listiny odevzdalo až 3. října.

Bankám zatím ESM nepůjčí

ESM bude moci stejně jako dočasný fond EFSF půjčovat státům na pokrytí jejich chodu i na hrazení dřívějších dluhů. Také může na trzích nakupovat dluhopisy problémových států jako Španělsko a Itálie, aby snížil úroky, které by tyto státy musely za půjčky vyplácet.

Místo státní pokladně bude moci ESM přímo půjčovat bankám, k tomu je však nutný centrální dohled Evropské unie nad bankami, který zatím nefunguje. ESM může také získávat na trhu půjčky a z nich dále půjčovat za snesitelnější úroky zemím, které by si jinak půjčovaly za vyšší sazbu. To ale půjde pouze za předpokladu, že si ESM udrží nejvyšší rating AAA.

V hlavní roli Německo

Radu guvernérů stálého fondu ESM bude tvořit 17 ministrů financí zemí platících eurem. Hlasovat se v ní bude podle toho, kolik peněz která země do fondu přispěla. Hlavní slovo tak spolu s Francií bude mít Německo, které se na fondu podílelo 27 procenty. Bude moci například zablokovat přiznání pomoci státu, který nebude plnit podmínky, které si fond za poskytnutou pomoc stanoví.

V řadě otázek ale bude muset Rada guvernérů rozhodovat jednomyslně. „Nejzávažnější rozhodnutí Rady guvernérů vyžadují, aby se přijaly ve vzájemné shodě. To zahrnuje případy půjček členům mechanismu, zvolení způsobu takové pomoci a jejích podmínek. Vztahuje se to také na výzvy ke splacení kapitálu do fondu nebo změnu jeho celkové úvěrové kapacity,“ řekl Regling.

Pavel Novák, Martina Mašková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme