Zákazníci se budou nově orientovat podle škály písmen A až G. Úplně tak zmizí skupiny spotřebičů se znaménkém +, které označovalo ty nejúspornější výrobky.
Někteří lidé z pardubického sídliště Dukla našli v poštovní schránce upozornění na kontrolu úniku tepla u nezateplených i zateplených domů. Soukromá firma nabízí měření pomocí termovizí za poplatek 100 Kč za jeden snímek. Takových snímků je však potřeba několik a to ze všech stran snímkovaného domu. Leták navíc vyvolává dojem, že snímkování je povinné a souvisí s průkazem energetické náročnosti budovy.
Po třech měsících existence energetických štítků pro budovy se chystá změna pravidel. Štítky by v budoucnu už nemusely být povinné pro všechny, místo průkazu by v některých případech mohlo stačit vyúčtování energií za poslední tři roky. Změny v zákoně o hospodaření s energiemi připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Kdo prodává či pronajímá dům, musí mít od 1. dubna průkaz o jeho energetické náročnosti. Z dokumentu se kupující dozvědí, kolik dům spotřebuje energie. Pokud majitel nemovitosti průkaz mít nebude, hrozí mu až 100tisícová pokuta. Řada lidí o tom ale nic neví.
Za povinné průkazy o energetické náročnosti, jejichž součástí je i energetický štítek, svých sedmi budov zaplatí Žamberk desítky tisíc korun. Podle starosty Jiřího Dytrta to jsou zbytečně vyhozené peníze, které by město mohlo využít jinak, například na opravu chodníků nebo výměnu oken ve školách.
Od začátku letošního roku vlastníkům nemovitostí nastává povinnost opatřit energetickým štítkem ty nemovitosti, které budou chtít prodat nebo pronajmout. Tato povinnost vyplývá z novely zákona o hospodaření energií, která vešla v platnost 1. ledna tohoto roku.
Šetrné bydlení provázejí v Česku živé debaty. Zintenzívnily se zejména poté, co prezident vetoval zákon o hospodaření energií. Poslanci ale jeho veto přehlasovali, a budovy tak budou muset být označeny energetickými štítky. Ty mají informovat o spotřebě energií a vést k jejich úsporám.