Osmapadesátiletá režisérka filmu Laura Poitrasová natočila dokument, jehož hlavní hrdinkou je umělkyně Nan Goldinová, která se zapojila do boje proti vlastníkům farmaceutické firmy Purdue Pharma.
Snowdenovi podle jeho právníka Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku koncem dubna. Kvůli pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, Snowden si zažádal o jeho obnovení.
V USA byl Snowden obviněn ze špionáže a krádeže, hrozí mu 25 až 30 let vězení, případně doživotí. Nejprve se skrýval v Hongkongu, v srpnu 2014 dostal povolení k pobytu Rusku.
Ve svých memoárech Snowden líčí, že díky práci pro NSA a CIA dospěl k závěru, že americké tajné služby zneužily ústavu, proto neměl jinou možnost, než se o svá zjištění podělit s tiskem.
Systém odkrytý Snowdenem ale podle soudců nezahrnoval adekvátní pojistky, které by případnému zneužití zabránily, a vedl ke zcela necílenému sběru informací.
Sčítání škod po „bezprecedentním“ hackerském útoku ještě neskončilo. „Nejsme schopni říct, kdo za tím stojí,“ přiznala britská ministryně vnitra Amber Rudd. Co událostem předcházelo?
Nemocnice, mobilní operátoři, ale i ministerstva. To je jen výčet cílů kybernetického útoku, který v pátek zasáhl bezmála sto zemí světa. Hackeři využili chyby v operačním systému Windows.
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange je údajně připravený vzdát se Spojeným státům, pokud se americké úřady zaručí dodržovat jeho práva. Oznámil to na twitteru poté, co americký prezident Barack Obama zmírnil trest pro Chelsea Manningovou, kterou soud poslal do vězení na 35 let za vyzrazení utajovaných amerických dokumentů serveru WikiLeaks.
FBI zadržela spolupracovníka americké tajné služby NSA Harolda Martina, který měl z úřadu vynášet tajné informace. Co s nimi chtěl dělat, zatím není jasné. Podle americký médií tento případ připomíná kauzu Edwarda Snowdena.
Norsko ocenilo Edwarda Snowdena, který zveřejnil informace z amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikací Američanů i lidí v zahraničí. Ocenění norského spisovatele Björnstjerna Björnsona získal za svobodu slova. Snowden je ale v Moskvě, odkud nemůže vycestovat, protože by mu hrozilo stíhání ve Spojených státech.
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dostal od ruských úřadů povolení k pobytu na další tři roky, oznámil dnes na tiskové konferenci v Moskvě jeho advokát Anatolij Kučerena. V platnost povolení vstoupilo 1. srpna.
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden prý oficiálně požádal o prodloužení pobytu v Rusku. Místní média o tom informoval jeho právník. Snowden je v Rusku od loňského léta a roční azyl mu vyprší na konci července.
Bývalý konzultant americké Národní bezpečnostní agentury Edward Snowden, který vyzradil řadu citlivých informací a na kterého americká vláda vydala zatykač, by mohl získat politický azyl ve Francii. Vláda v Paříži sice Snowdenovi azyl odmítá udělit, týdeník l´Express ale na jeho podporu organizuje petici adresovanou přímo prezidentu Francoisi Hollandovi.
Britská tajná služba získávala záběry milionů uživatelů služeb Yahoo. Na základě informací od Edwarda Snowdena to napsal britský deník Guardian. Britové prý na momentkách testovali vlastní software na rozpoznávání tváří. Program byl aktivní ještě v roce 2012 a mezi sledovanými byli i lidé, které úřady kvůli žádným přečinům nevyšetřovaly.
Americké tajné služby čekají změny. Reformu jejich programu dnes představí prezident Barack Obama. Bílý dům tak reaguje na skandál vyvolaný bývalým spolupracovníkem Národní bezpečnostní agentury Edwardem Snowdenem. Ten loni zveřejnil informace o kontroverzních programech amerických zpravodajců.
Americkou národní bezpečnostní agenturu můžou ve světle skandálů posledních měsíců čekat změny. Naznačil to americký prezident Barack Obama ve svém posledním letošním projevu.
Edward Snowden, který odhalil postup amerických tajných služeb při sledování milionů lidí, by mohl pomoct německým vyšetřovatelům v případu odposlouchání telefonu kancléřky Angely Merkelové. Je prý ochoten poskytnout německým právním orgánům svá svědectví. Bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb v létě získal politický azyl v Rusku, kde také dnes poprvé šel do práce.
Americká Národní bezpečnostní agentura je terčem další kritiky. Společnost Google je pobouřená zprávami o tom, že si zpravodajská služba NSA opatřila přístup k jejím interním datům a potenciálně k údajům milionů uživatelů.
Bílý dům chce zpřísnit dohled nad bezpečnostními službami. Prezident Barack Obama slíbil především víc informací a větší důvěryhodnost. Je to reakce na kauzu bývalého technika tajných služeb Edwarda Snowdena. Z tajných materiálů, které vynesl, vyplývá mimo jiné to, že americká vláda shromažďuje informace o miliónech lidí bez jakéhokoliv konkrétního podezření. Obama ale trvá na tom, že americká tajná služba sledování nezneužila.
Americký prezident Barack Obama se v září nesetká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Šéf americké administrativy zrušil vrcholnou schůzku kvůli postupu Moskvy v případu Edwarda Snowdena. Americké úřady bývalého technika zpravodajských služeb viní ze špionáže. Ruská vláda mu ale poskytla dočasný azyl.
Až na šest měsíců se může protáhnout pobyt bývalého informatika CIA Edwarda Snowdena v tranzitu moskevského letiště Šeremětěvo. Podle ruské migrační služby tuto maximální lhůtu předpokládají zákony. Spojené státy už mezitím přislíbily, že Snowdenovi v případě vydání nebude hrozit trest smrti a bude mít všechna práva.
Ruské úřady ještě stále nemají oficiální žádost Edwarda Snowdena o politický azyl. Za situaci, do které se bývalý informatik CIA dostal, mohou Spojené státy, naznačil ruský prezident Vladimir Putin.
Uprchlý technik CIA Edward Snowden se má dnes na šeremetěvském letišti v Moskvě sejít s ruskými advokáty, známými obránci lidských práv a zástupci OSN. Snowden jim chce objasnit své názory a poradit se, jak se dostat do latinskoamerických zemí, které mu nabídly politický azyl.
Bolivijský prezident Evo Morales musel na cestě z Moskvy nečekaně přistát ve Vídni. Evropské úřady se totiž domnívaly, že se na palubě jeho letadla ukrývá Edward Snowden. Bolívie teď ostře kritizuje Francii a Portugalsko, které nepustily letadlo s prezidentem do svého vzdušného prostoru.
Rusko nevydá Edwarda Snowdena do Spojených států. Zběhlý technik americké CIA strávil už třetí noc v tranzitu největšího moskevského letiště Šeremeťjevo. Kdy z Ruska odletí, není zatím jasné. V prostorách letiště dnem i nocí hlídkují davy ruských novinářů.
Spojené státy žádají od Ruska, aby vydalo Edwarda Snowdena, obviněného z vyzrazení tajných informací CIA. Uprchlý počítačový technik zpravodajské služby strávil noc na moskevském letišti. Očekává se, že ještě dnes odletí na Kubu. Konečnou destinací pak bude nejspíš Ekvádor, kde už Snowden podal žádost o politický azyl.