Kyberútok se nevyhnul ani Česku. Hackeři mohli využít program americké NSA, naznačil Snowden
Terčem hackerů se v pátek stalo bezmála sto zemí. Napadené byly státní úřady, komunikační společnosti či zdravotnická zařízení. Například ve Velké Británii program WannaCry ochromil provoz v některých nemocnicích. Ty nemohly přijímat pacienty nebo třeba používat rentgen. Zasaženo bylo i několik set počítačů v Česku.
"Měl jsem jít na plánovanou operaci srdce, na kterou jsem čekal několik měsíců. Už jsem kvůli tomu měl oholený hrudník. Když jsem přišel, objevil se chirurg a řekl, že je napadli nějací hackeři a že mě nemůžou operovat. Souvisí to prý s tím, že by nemohli dát správný typ krve, kdybych potřeboval krevní transfúzi," vylíčil serveru BBC jeden muž
Dosavadní vyšetřování podle britské premiérky Theresy Mayové naznačuje, že útoky nebyly koordinované. Její ministryně vnitra Amber Ruddová pak uvedla, že britské Národní centrum kybernetické ochrany zatím nezná pachatele a ani neví, jestli útok přišel ze zahraničí.
Hackerské útoky zasáhly přes 70 zemí, nejvíce jich mířilo na Rusko
Číst článek
Španělsko, Rusko, ale i Česko
Napadená byla třeba španělská telekomunikační firma Telefónica, která ale nemusela omezit služby.
Takové štěstí ovšem neměl ruský mobilní operátor Megafon. Kvůli útoku několik hodin nefungovalo jeho počítačové centrum. Podle příspěvků na Twitteru byla napadená třeba i jedna německá železniční společnost, italská univerzitní laboratoř nebo některé švédské úřady.
Problémy ohlásila i poštovní společnost FedEx sídlící ve Spojených státech. Americké firmy obecně ale byly jen málo zasažené. Hackeři podle antivirové společnosti Symantec totiž nejdřív napadli počítače v Evropě a než svou pozornost obrátili do USA, spamové filtry už novou hrozbu odhalily a dokázaly ji zastavit.
Česka se útok pravděpodobně dotkl jen okrajově. ČTK uvedla, že zasaženo bylo 370 počítačů, uvedla dnes na dotaz ČTK společnost Avast. "O zasažených institucích v ČR informace nemáme. Aktuální počet detekcí v Česku je 370 od začátku šíření, tedy od pátku 12. května od 08:00," uvedla Dominika Kalašová ze společnosti Avast Software.
Napadení Českému rozhlasu Plus potvrdil i ředitel sekce bezpečnosti v agentuře NAKIT Vladimír Rohel. Podle něj jde zřejmě jen o pár počítačů běžných uživatelů.
Napadení svých počítačů přiznalo i ruské ministerstvo vnitra. Virus se ale podařilo lokalizovat a žádné větší škody údajně nenapáchal.
Poradce ruského prezidenta pro internet German Klimenko připomněl, že ruské úřady včetně ministerstva obrany už dávno pracují s uzavřeným internetovým systémem a virus mohl proniknout pouze do osobních počítačů některých řadových zaměstnanců.
Software popsaný v dokumentech NSA
Podle deníku The Washington Post byl použitý software poprvé popsaný v dokumentech americké tajné služby NSA, zveřejněných hackery, kteří si říkají Shadow Brokers.
Možný únik programu z NSA ostatně naznačil i zběhlý americký agent Edward Snowden, který žije v Rusku.
Program využívá chyby v operačním systému Windows. Společnost Microsoft už před časem vydala opravu, ale řada počítačů ještě není aktualizovaná.
Útočníci obvykle své oběti nalákali na e-maily, které vypadaly jako, že obsahují faktury, nabídky práce nebo bezpečnostní varování. Tedy většinou obvyklé neškodné zprávy.
Místo toho ale byl v elektronické poště virus, který počítač zablokuje, a pak žádá výkupné ve virtuální měně bitcoin. V přepočtu ve výši asi 7500 korun.