Tisíce stoupenců junty, která tento týden provedla v Nigeru převrat, v neděli pochodovaly ulicemi hlavního města Niamey s ruskými vlajkami a skandovaly protifrancouzská hesla.
Tálibánci ve státní správě se cítí rozčarovaní z městského života. Ocitli se ve vedoucích pozicích státního aparátu a vzpomínají na dobrodružné časy bojových akcí v afghánských pouštích.
Tři Palestinci, včetně dvou příslušníků palestinských bezpečnostních složek, ve čtvrtek zahynuli při přestřelce s izraelskou armádou v Džanínu na severu Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu.
Jednalo se o novináře, dva ze Španělska a jednoho z Irska, kteří se zajímali o problematiku pytláctví a ochranu volně žijících zvířat. Byl s nimi také člen místní ochranky, který se stále pohřešuje.
Nejméně 37 mrtvých a více desítek mrtvých si v úterý vyžádaly dva po sobě následující bombové útoky sebevražedných atentátníků v nigerijském městě Mubi.
Američan afghánského původu Ahmad Khan Rahami dostal v úterý doživotní trest za bombový útok na newyorském Manhattanu v roce 2016. Při něm bylo zraněno 30 lidí.
Džihádisté už nebudou útočit z nějaké zeměpisné základny, kde mohli terorizovat místní obyvatelstvo, vyvážet terorismus do sousedních zemí a plánovat údery na celém světě.
Do Francie se z válečných zón v Sýrii a Iráku vrátilo 271 občanů, kteří tam odešli bojovat za islámské radikály. Je mezi nimi 54 nezletilých a pětina jsou ženy, řekl ministr vnitra Gérard Collomb.
Tragickým událostem, jako byl atentát u britského parlamentu, není snadné předcházet. V Anglii to ale zkoušejí přes fotbal. Nadace Jednota víry založila fotbalový klub, který organizuje tréninky a zápasy pro děti z rizikového prostředí, u kterých by jinak hrozila radikalizace.
ROZHOVOR. Džihádisté vědí, jak fungují západní média, a využívají toho ve svůj prospěch. Českému rozhlasu to řekl odborník na islámský radikalismus Mubin Shaikh. Muž, který se proslavil knihou Undercovered Jihadi (Džihádista v utajení), kdysi sympatizoval s hnutím Tálibán. V posledních 15 letech pomáhal kanadským tajným službám, mimo jiné při rozbíjení teroristických buněk. Džihádisté se snaží obrátit většinovou společnost proti muslimům – a my na Západě jim v tom pomáháme, říká host dokumentárního festivalu Jeden svět.
REPORTÁŽ. Pod vládou teroristické organizace Islámský stát žil v Iráku milion školou povinných dětí. V osnovách se objevily například vedení ozbrojeného džihádu, metody zabíjení, nebo oblékání podle nejpřísnějších výkladů islámu. Mnozí rodiče proto raději své ratolesti nechávali doma. Islámský stát ale teď v Iráku rychlé ztrácí své pozice a dobytá města. Celou východní polovinu Mosulu už získala zpět irácká armáda a školy se vracejí k normální výuce.
Boj proti terorismu a vyhoštění muslimů patřily mezi nejvýraznější sliby nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve Spojených státech se dokonce krátce po středečním vítězství republikánského kandidáta objevilo několik případů útoků na muslimy. Vůdčí postavy světového džihádu výsledek voleb přesto vítají. Pomůže jim prý k vlastnímu úspěchu.
Teroristická organizace Islámský stát vyzvala své členy ke svaté válce, takzvanému džihádu, proti Rusku. Radikálové to oznámili ve svém videu na YouTube.
Ještě před pár měsíci plnily stránky evropských novin příběhy takzvaných džihádistů. Mladí muži, ale někdy i dívky, kteří opouštějí západní Evropu a přidávají se k radikálnímu hnutí Islámský stát v Sýrii nebo Iráku. Současná uprchlická vlna do Evropy ale pozornost obrátila jinam. K desítkám tisíc lidí, kteří naopak právě z bojových zón Islámského státu prchají. Džihádismus ale neskončil, a nemělo by na něj zapomínat ani Česko. V rozhovoru pro Český rozhlas to říká Haras Rafiq, šéf britského institutu pro výzkum extremismu Quilliam.
Stovky Číňanů chtějí rozšířit řady džihádistů z organizace Islámský stát. Do bojů v Sýrii a Iráku se snaží zapojit i přesto, že velitelé této teroristické organizace nechali popravit už tři čínské Ujgury, kteří se rozhodli dezertovat.
Francouzské tajné služby identifikovaly totožnost druhého francouzského občana, který vraždil spolu s dalšími členy Islámského státu zajatce. Včetně syrských vojáků a amerického humanitárního pracovníka. Identitu 22letého rodáka z okolí Paříže potvrdil i prezident Francois Hollande.
Neznámí ozbrojenci zabili nejméně 28 egyptských vojáků a policistů na Sinajském poloostrově. Další zranění vojáci bojují v nemocnici o život. K jednomu z dosud nejhorších útoků se zatím nikdo nepřihlásil. Na severu Sinaje poblíž hranic s Gazou ale operuje džihádistická skupina Ansár Bajt al-Makdis považovaná za odnož Islámského státu. Egyptská armáda se jí tam už více než rok snaží zlikvidovat.
Spojené státy se počátkem léta neúspěšně pokusily zachránit americká rukojmí v Sýrii. Mezi lidmi, které tam zadržovali islámští radikálové, byl údajně i novinář James Foley. Americké ministerstvo obrany to oznámilo den poté, co džihádisté zveřejnili videozáznam Foleyho vraždy.
Rakouské úřady zatkly 9 Čečenců, údajných stoupenců islámských radikálů. Jsou podezřelí, že chtěli odjet do Sýrie a připojit se k tamním džihádistům. V cele předběžného zadržení skončil i Rakušan tureckého původu, který prý cestu organizoval.
Francie zpřísňuje protiteroristické zákony. Obává se návratu mladíků, kteří se v Sýrii ve jménu džihádu připojili k islámským radikálům. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve dnes předloží Radě ministrů návrh zákona, jehož součástí je především větší kontrola internetové komunikace osob podezřelých z možného napojení na radikální skupiny.
V Iráku bojují mezi džihádisty Islámského státu v Iráku a Levantě i Evropané a Australané. Tuto skutečnost má dokazovat videonahrávka, kterou zveřejnili právě islamističtí bojovníci původem ze Západu. Podle analytiků by tito lidé mohli být po návratu hrozbou pro západní země.
Spojené státy zvažují bezpilotní letecké údery v Iráku proti postupujícím džihádistům. Podle Bílého domu ale pozemní operace nepřipadá v úvahu. V zemi už jsou údajně íránští vojáci a dá se očekávat, že Teherán pošle další. Ozbrojenci organizace Islámský stát v Iráku a Levantě napojené na Al-Káidu se přiblížili na vzdálenost několika desítek kilometrů od Bagdádu a podle svých slov se chystají k útoku na iráckou metropoli.
Francie hodlá postupovat razantněji v boji proti džihádistům. Ministr vnitra Bernard Cazeneueve chce v několika krocích snížit na minimum riziko dalších útoků ze strany radikálních islamistů nebo náboženských fanatiků. Reagoval tak na zatčení 29letého Francouze, který střílel v židovském muzeu v Bruselu.
Francie vyhostila Alžířana, který organizoval cesty džihádistů do Sýrie. Muž měl ve Francii povolení k pobytu a sám se zúčastnil bojů v Afghánistánu a samotné Sýrii. Ministerstvo vnitra zpřísnilo boj proti džihádistům na francouzském území, protože se obává jejich návratu ze Sýrie.
Únosy, týrání zajatců a vraždy. Taková je podle humanitárních organizací i očitých svědků válka v Sýrii. Z páchání válečných zločinů se obviňují obě strany konfliktu, obyčejným Syřanům i západním politikům a diplomatům ale nahánějí největší hrůzu džihádistické skupiny, které mezi syrskými rebely působí. Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš natočil svědectví člověka, který strávil devět měsíců v jejich zajetí.