džihád

džihád v textech na iROZHLASU

4:02

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

'Západ dělá přesně to, co chtějí džihádisté. A tak teče krev'

ROZHOVOR. Džihádisté vědí, jak fungují západní média, a využívají toho ve svůj prospěch. Českému rozhlasu to řekl odborník na islámský radikalismus Mubin Shaikh. Muž, který se proslavil knihou Undercovered Jihadi (Džihádista v utajení), kdysi sympatizoval s hnutím Tálibán. V posledních 15 letech pomáhal kanadským tajným službám, mimo jiné při rozbíjení teroristických buněk. Džihádisté se snaží obrátit většinovou společnost proti muslimům – a my na Západě jim v tom pomáháme, říká host dokumentárního festivalu Jeden svět.

2:41

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Živě z Mosulu: za vlády IS se ve školách učil džihád, teď učitelé napravují škody

REPORTÁŽ. Pod vládou teroristické organizace Islámský stát žil v Iráku milion školou povinných dětí. V osnovách se objevily například vedení ozbrojeného džihádu, metody zabíjení, nebo oblékání podle nejpřísnějších výkladů islámu. Mnozí rodiče proto raději své ratolesti nechávali doma. Islámský stát ale teď v Iráku rychlé ztrácí své pozice a dobytá města. Celou východní polovinu Mosulu už získala zpět irácká armáda a školy se vracejí k normální výuce.

Už nemusíme přesvědčovat, muslimy nažene k džihádu Trump, radují se radikálové

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Boj proti terorismu a vyhoštění muslimů patřily mezi nejvýraznější sliby nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve Spojených státech se dokonce krátce po středečním vítězství republikánského kandidáta objevilo několik případů útoků na muslimy. Vůdčí postavy světového džihádu výsledek voleb přesto vítají. Pomůže jim prý k vlastnímu úspěchu.

3:05

|Vojtěch Berger, Milan Kopp |Zprávy ze světa

Džihádismus neskončil, řekl ČRo britský expert na islamismus Haras Rafiq

Ještě před pár měsíci plnily stránky evropských novin příběhy takzvaných džihádistů. Mladí muži, ale někdy i dívky, kteří opouštějí západní Evropu a přidávají se k radikálnímu hnutí Islámský stát v Sýrii nebo Iráku. Současná uprchlická vlna do Evropy ale pozornost obrátila jinam. K desítkám tisíc lidí, kteří naopak právě z bojových zón Islámského státu prchají. Džihádismus ale neskončil, a nemělo by na něj zapomínat ani Česko. V rozhovoru pro Český rozhlas to říká Haras Rafiq, šéf britského institutu pro výzkum extremismu Quilliam.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Téměř třicet egyptských vojáků a policistů zemřelo při útoku na Sinajském poloostrově

Neznámí ozbrojenci zabili nejméně 28 egyptských vojáků a policistů na Sinajském poloostrově. Další zranění vojáci bojují v nemocnici o život. K jednomu z dosud nejhorších útoků se zatím nikdo nepřihlásil. Na severu Sinaje poblíž hranic s Gazou ale operuje džihádistická skupina Ansár Bajt al-Makdis považovaná za odnož Islámského státu. Egyptská armáda se jí tam už více než rok snaží zlikvidovat.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Francie má strach z islámských radikálů. Chce zpřísňovat zákony na jejich kontrolu v zemi

Francie zpřísňuje protiteroristické zákony. Obává se návratu mladíků, kteří se v Sýrii ve jménu džihádu připojili k islámským radikálům. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve dnes předloží Radě ministrů návrh zákona, jehož součástí je především větší kontrola internetové komunikace osob podezřelých z možného napojení na radikální skupiny.

4:10

|Štěpán Macháček, Helena Berková, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Islamisté směřují na Bagdád, iráčtí vojáci před nimi prchají

Spojené státy zvažují bezpilotní letecké údery v Iráku proti postupujícím džihádistům. Podle Bílého domu ale pozemní operace nepřipadá v úvahu. V zemi už jsou údajně íránští vojáci a dá se očekávat, že Teherán pošle další. Ozbrojenci organizace Islámský stát v Iráku a Levantě napojené na Al-Káidu se přiblížili na vzdálenost několika desítek kilometrů od Bagdádu a podle svých slov se chystají k útoku na iráckou metropoli.

3:03

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Syrský voják strávil měsíce v zajetí džihádistů. Zabíjeli lidi jako kuřata, vzpomíná

Únosy, týrání zajatců a vraždy. Taková je podle humanitárních organizací i očitých svědků válka v Sýrii. Z páchání válečných zločinů se obviňují obě strany konfliktu, obyčejným Syřanům i západním politikům a diplomatům ale nahánějí největší hrůzu džihádistické skupiny, které mezi syrskými rebely působí. Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš natočil svědectví člověka, který strávil devět měsíců v jejich zajetí.