Tuklaty (Kolínsko)||Ester Novotná|Zprávy z domova|Od zpravodajky z místa
Tuklaty na Kolínsku odložily jednání o možném prodeji pozemků investorovi, který by v obci postavil a provozoval domov pro seniory. Někteří místní jsou proti.
Referendum nařídil soud a proběhlo zároveň s krajskými volbami. Obyvatelé Horní Lidče v něm rozhodli, že nesouhlasí s výstavbou domova pro seniory v obci ani s navrhovanou lokalitou.
Na setkání s umělou inteligencí se už těší dvaaosmdesátiletá Anna Vítková. „Je to něco nového, protože jsme na to nebyli nikdy zvyklí. Zpočátku jsem byla trošku zaražená,“ popisuje.
Ještě před sto lety se lidé průměrně nedožívali ani padesátky. Pak se začal věk prodlužovat a tento trend dál posiluje. Demografové předpovídají, že v roce 2100 bude běžné žít 90 let i déle.
„Letos jsem si přála ještě nesplnitelnější přání, generála Pavla. Jenže on se mezitím stal prezidentem,“ říká paní Helena a vypráví, jak v šesti letech potkala na zámku v Lánech prezidenta Masaryka.
„Myslím si, že by se virtuální realita mohla využívat častěji. Je tam možnost i programů pro různé tréninky paměti, takže si myslím, že ty brýle mají daleko širší využití,“ říká sociální pracovnice.
Tato služba má být pro lidi, kteří potřebují dlouhodobou péči. A to nejen zdravotní, ale i v každodenním životě, třeba pomoc s osobní hygienou, s jídlem nebo náplní dne.
Požár vypukl v pátek pozdě večer moskevského času v horním patře domu se soukromou pečovatelskou službou. Jde o jedno z nejhorších neštěstí svého druhu v posledních letech v Rusku.
V prvním týdnu od spuštění projektu Ježíškova vnoučata se podařilo splnit nebo rezervovat skoro polovinu přání seniorů. A lidé se do projektu nadačního fondu Českého rozhlasu můžou dál zapojovat.
Pro stárnoucí lidi vyžadující pomoc jsou určené domovy pro seniory. O lidi s mentálním hendikepem zase zařízení pro zdravotně postižené. Kde ale společně ubytují seniorku s dospělým autistickým synem?
„Nedáváme žádnou váhu a prestiž pečovatelské profesi. O pečovatelích si myslíme, že buď to jsou andělé na zemi, nebo levná pracovní síla, která přebaluje lidi,“ kritizuje zakladatelka organizace MILA.
Pětatřicetiletá žena přišla se svými čtyřmi dětmi po začátku války na Ukrajině. Jakmile se jí povedlo sehnat pro potomky školu a školku, začala pracovat jako pečovatelka v domově seniorů.
Spolek ProLibertate, za kterým stojí právník Tomáš Nielsen, obeslal české domovy pro seniory. S odvoláním na informační zákon požaduje data o úmrtích a očkování jejich klientů.
Komise upozornila, že v oblasti péče o seniory často pracují nedostatečně vzdělaní zaměstnanci a chybí sestry i lékaři. K tomu podle zprávy přispěly i předchozí vlády.
Dočtete se například, že testům na koronavirus se vyhýbají ti, které na vyšetření poslali praktičtí lékaři a hygienici. V jednom říjnovém týdnu jich bylo téměř 20 tisíc, píše Mf Dnes.
Ředitel domova Milan Dlábek ve středu v rozhovoru serveru iROZHLAS.cz řekl, že zařízení muselo opět zavést některá bezpečnostní opatření. Nově mají zaměstnanci respirátory, pláště a štíty.
V domovech pro seniory jsou stále zakázané návštěvy. Aby se tam vzkazy od lidí dostaly co nejjednodušší cestou, zájemci nemusí ani na poštu. Dopis napíšou na papír, vyfotí ho a pošlou Diakonii.
Náměstek zdravotnictví Roman Prymula připustil, že se možná nepodařilo zachytit původní zdroj nákazy v Česku. „S jistotou to nevíme, ale možné to skutečně je,“ řekl pro iROZHLAS.cz.
„Bohužel máme pozitivní nález u pracovnice přímé péče Domova pro seniory Iris v Ostravě. Pracovala minulý týden na oddělení s 25 klienty,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.
Onemocnění COVID-19 se podle hygieniků koncem týdne potvrdilo u 20 z 22 klientů domova a u devíti jeho pracovníků. V sobotu byly dvě klientky převezené do nemocnice.
Ježíškova vnoučata fungují jednoduše. Přijdete na web projektu, vyberete si některé z tisíců přání seniorů – a splníte ho. Jak ale Emilie Kalová upozorňuje, pro obdarovaného jde vždy o něco víc.