Nadřízené státní zastupitelství prověří především okolnosti, za kterých byla z vypouštění nebezpečných látek obviněna firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka. Čas na to bude mít až dva měsíce.
Česká inspekce životního prostředí prověřuje pokus vědce, který experimentem se solí zpochybnil oficiální verzi o otravě Bečvy. Proč i rok po havárii zůstávají klíčové otázky nezodpovězené?
To, že se nedaří najít původce havárie, se stalo politicky citlivou záležitostí. V okolí Bečvy je totiž několik průmyslových provozů včetně chemičky Deza ze svěřenského fondu Andrejem Babišem (ANO).
Vodoprávní úřady obcí, Česká inspekce životního prostředí a další orgány řeší v Česku průměrně asi 200 případů znečištění vod za rok. Najít viníka se dlouhodobě nedaří skoro u každého druhého případu.
„Předpokládám, že v příštích několika dnech inspekce bude moci v rámci toho, co jí umožňuje podepsaná mlčenlivost jednotlivých jejích lidí s policií, obhajovat postup konkrétních lidí,“ řekl Brabec.
Valašské Meziříčí||Jakub Troníček|Zprávy z domova|Původní zpráva
Začátkem roku totiž z jejího areálu unikly do ovzduší zatím neznámé látky. A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá.
Vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě není ani po třech měsících blíž jednoznačným závěrům. Proč se pachatele otravy jedovatými látkami nadále nedaří vypátrat?
„My jsme to nevěděli. Čestné slovo,“ řekl ředitel inspekce Erik Geuss. Podle něj se jedná o jednoznačný prohřešek, protože se v souvislosti s Bečvou inspektoři zajímali o cokoliv mimořádného.
„Ve společnosti Deza má Česká inspekce životního prostředí zahájenou kontrolu, s ohledem na kontrolní řád nicméně nemůžeme poskytnout více informací,“ uvedla mluvčí Radka Nastoupilová.
„Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události. Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům,“ informoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek.
Valašské Meziříčí||Jakub Troníček|Zprávy z domova|Doporučujeme
„Z hlediska ekologického předpokládám, že bude revitalizace trvat několik let. Došlo ke kompletnímu vyhubení všech populací ryb,“ říká ke kontaminaci řeky Bečvy docent z Masarykovy univerzity Vrana.
„Na případu úhynu ryb v řece Bečvě stále pracujeme. Již víme, že vyústění kanálu, ze kterého se kyanid do Bečvy dostal, je v katastru obce Juřinka na Valašskomeziříčsku,“ uvedla policie
DEZA se na unijní soud obrátila loni v červnu. Žádala zrušit rozhodnutí Evropské komise z počátku května, kterým byl antrachinon zařazen mezi karcinogenní látky.