Se zdržením musejí počítat i cestující v MHD, hlavně na jihovýchodě metropole. „Nehoda na D1 výrazně komplikuje dopravu v celé jihovýchodní části Prahy,“ uvedla Pražská integrovaná doprava.
Během noci ze soboty na neděli se v celém Česku obnoví oblačnost a mlhy. Večer se pak mohou sněhové vločky objevit i v nižších polohách kolem 600 metrů nad mořem.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček uvedl, že vyhlášení stavu nebezpečí krizovým orgánům dá možnost například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě.
„Historicky víme, kudy voda do Troubek tekla. V jedné lokalitě, na Závalí, je vybudované dočasné navýšení terénu, které by nás mělo chránit na dvaceti- až padesátiletou vodu,“ říká starosta Troubek.
„Srážková událost má být delší, čímž připomíná situaci z roku 1997, kdy ovšem cyklóna setrvávala asi čtyři dny prakticky bez hnutí východně od nás,“ řekl v rozhovoru hydrometeorolog Miroslav Müller.
Incident sklidil kritiku na sociálních sítích, kde mnozí uživatelé poukazovali na to, že terminál prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Podle ministra se ale zřítila neopravená část terminálu.
Silné srážky způsobily v údolí Val Mesolcina (německy Misox) v italofonním hornatém regionu v kantonu Graubünden sesuvy bahna a záplavy, které smetly několik domů a vozidel.
Díky intenzivním dešťům v mnoha částech republiky v posledních třech dnech není v povrchové vrstvě do 40 centimetrů až na drobné výjimky sucho, uvedli tvůrci projektu Intersucho na síti X.
Podobné počasí má být i v pondělí, a to oblačno až zataženo, místy, během dne na většině území přeháňky nebo občasný déšť, místy bouřky, ojediněle silné.
Úsporná opatření zavedlo Katalánsko 1. února a týkala se zhruba šesti ze 7,5 milionu obyvatel. Denní limit spotřeby vody na obyvatele nyní stoupne z 200 na 230 litrů.
Z Pákistánu je hlášeno 65 mrtvých, z Afghánistánu 70 obětí. Intenzivní srážky, které postihly Pákistán od pátku do pondělí, způsobily bleskové záplavy a zřícení řady domů.
Po NATO Slovinsko žádá pět těžkých vojenských vrtulníků. Těžkou techniku vysílají do Slovinska Francie a Německo. Česká republika nabídla tři těžké mostové soupravy.
Podle statistik v Pekingu od soboty do dnešního rána spadlo 744,8 milimetru srážek. Silné srážky způsobily škody na infrastruktuře a výpadky elektrického proudu.
Meteorologové neslibují zlepšení ani na nadcházející dny. Ve středu večer by do oblasti měly dorazit silné bouřky. Může spadnout až 20 litrů na metr čtvereční, čekají se kroupy a nárazy větru.
V Jižní Koreji vytrvale prší už třetí den. Déšť způsobil sesuvy půdy, poškodil elektrické vedení a další infrastrukturu po celé zemi. Uzavřeno je téměř sto silnic.
Odpolední a večerní bouřky se podle meteorologů budou pohybovat pomalu nebo budou bez pohybu. Lokálně očekávají přívalový déšť, který může zatopit podchody, podjezdy a sklepy a zvýšit hladiny potoků.
Madagaskar každoročně postihne série podobných tropických bouří, které se obvykle tvoří v Indickém oceánu u pobřeží ostrova. Cheneso je letos první z nich.
S ohledem na předpověď na dalších deset dnů a výhled na další týdny se očekávají nadprůměrné teploty a meteorologové předpokládají, že se sucho bude opět rozšiřovat na velkou část území.
V jižních Čechách vystoupaly potoky, Křemžský a Zlatý na třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Stejného stupně dosáhla i Blanice a říčka Polečnice. U Prahy pak nejvýše vystoupal Botič.
V Terezíně na Litoměřicku se po víkendových vydatných deštích zřítila další část kasáren Jana Žižky. Událost se obešla bez zranění, kasárny jsou kvůli havarijnímu stavu uzavřené.
V oblasti bydlí mnoho lidí v podomácku postavených přístřešcích, které snadno podlehnou živlům a v jejichž troskách zahynula velká část obětí. V příštích dnech se předpokládají další silné deště.
K současnému vývoji počasí přispívá atmosférický jev La Niña. Ten vytváří neobvyklé vlhko v Kolumbii a sucho v Brazílii, která je největším dodavatelem kávy.