Češi v délce života stále zaostávají za Západem. Nejhorší situace je v pohraničí. Zdravěji a déle se žije ve velkých městech a na jihu Moravy. Struktura úmrtnosti napovídá, jak situaci zlepšit.
„Z pohledu sociálních systémů a financí je delší dožití lidí samozřejmě problém, ale jinak to považuju za úspěch,“ říká Jiří Hrabě a dodává, že každý bude ve stáří takový, jaký prožil celý život.
Podle lékařky Ivy Holmerové by debatě o zvyšování důchodového věku měla předcházet důkladná analýza. Argument prodlužující se délkou života už nestačí.
„U těchto čísel je opravdu ohromující, že odráží pouze první polovinu roku... Očekávala bych, že se ta čísla budou jen zhoršovat,“ míní výzkumnice z University of California v San Francisku.
Nová pražská koalice chce výrazně omezit Airbnb. Ministerstvu zahraničí se nedaří od některých politiků získat zpátky jejich diplomatické pasy. Více v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Češi a Češky prožijí zhruba čtyři pětiny svého života ve zdraví. Obtíže pak provázejí jejich poslední životní pětinu. Podíl zdravých let je v Česku vyšší než průměr zemí Evropské unie.
Doba, po kterou lidé pobírají důchod, se postupně prodlužuje. V průměru se od roku 2000 protáhla o čtyři roky z 20 na 24 let. Ženy v penzi zůstávají průměrně 27 let a sedm měsíců, muži 19 let a měsíc.
Nynější délky života v bohatších zemích EU by Česko mohlo dosáhnout nejdříve na začátku 30. let. Češi a Češky žijí v průměru o několik let méně než lidé ve Francii, Španělsku, Itálii či Skandinávii.