Fiala v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál otevřeně popisuje, že do případné vlády s hnutím ANO chce SPD vyslat své „nezávislé odborníky“ a ne současné poslance.
Změny by se měly týkat toho, kolik kandidátů může podpořit jeden zákonodárce a jestli platí podpisy i těch, kteří mezitím přišli o svůj mandát. Kontrolovat by se nově měly také všechny podpisy občanů.
Do konce příštího roku by se mělo podle vládního podkladu uskutečnit pět čtyřtýdenních turnusů, každého by se mohlo zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků.
Tvrdit, že nukleární rodina tvořená heterosexuálním párem a dětmi je něco, nač bychom měli být jako společnost obzvlášť hrdí, je pro řadu lidí hořké popření jejich vlastní zkušenosti.
„Máme představu, že by to mělo fungovat jako symbol toho, že si vážíme dvojic, manželských párů, které spolu žily desítky let a vydržely spolu stát věrně,“ říká Chalánková.
Senátorka Kovářová píše na facebooku o právu a povinnosti sexu v manželství a také povinnosti plodit děti. To podle oslovených advokátek neexistuje a senátorka podle nich šíří nenávist.
Zdaleka největší překvapení pak vyvolalo zvolení Jany Zwyrtek Hamplové. Jedna z tváří protiukrajinských demonstrací na Václavském náměstí patří k nejvýraznějším postavám české dezinfoscény.
„Zapojovat se do válečného konfliktu tím, že se postavím jednoznačně na stranu jednoho a dodávám mu zbraně, je špatný postup. Dodávky zbraní válku jen podporují a protahují,“ myslí si nová senátorka.
Hnutí ANO se nepodařilo dát senátním volbám celostátní význam a zisk pouhých tří křesel z celkem 27 obvodů je pro stranu Andreje Babiše neúspěch, hodnotí v rozhovoru politolog Karel Páral.
Krátce po zvolení Kovářová Radiožurnálu řekla, že ještě neví, s kým bude v Senátu spolupracovat, ale aby si na ni všichni dali pozor, protože si ji nikdo neochočí.
V Česku jsou stovky rodičů, kteří nemůžou kvůli sporům s bývalým partnerem vídat své dítě. A to i přesto, že platí alimenty a o dítě projevují zájem. Situaci ještě zhoršila pandemie koronaviru.