„Změny, o kterých pan ministr mluvil, jdou správným směrem. Problém je, že o tomto s ním a jeho týmem mluvíme už dva roky, ale stále jsme odkládáni,“ říká Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.
Podle Jánského je agenturní zaměstnání zcela legitimní formou zaměstnání, která umožňuje firmám být flexibilnější. Velká regulace ze strany státu jim ale podle něj škodí.
„75 893 Kč/měsíčně z tvých daní,“ pobírají devětačtyřicetiletá prababička, třiatřicetiletá babička, patnáctiletá matka a malý dvouletý synek,“ říká koláž, která se šíří po sociálních sítích.
Podle organizací na pomoc příchozím je nová podpora nízká a její nastavení motivuje k práci načerno. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje nový přístup za transparentní a férový.
Podle organizace Člověk v tísni existuje podezření, že se Podkonický ve statisících podobných případů v rámci takzvaného milostivého léta obohatil řádově až o desítky milionů korun.
Ministerstvo také navrhuje zrušit podmínku, že dlužník musí splatit alespoň třicet procent dluhu, aby byl po pěti letech od zbývajících dluhů osvobozen.
„Řada seniorů je závislá na papírovém procesu. Ten se neustále udržuje ve v podstatě nevyužitelném stavu. V tomto ohledu by se politika měla výrazně změnit,“ říká Daniel Hůle z Člověka v tísni.
Analytik Daniel Hůle v rozhovoru pro Radiožurnál kritizuje nestandardní parametry i koncepci příspěvku, na který by měly mít nárok domácnosti s příjmem do milionu korun ročně a dítětem do 18 let.
Podle nadace dokázal Hůle problém, který byl po celé roky přehlížený a bagatelizovaný, dostat do centra pozornosti a výrazně přispěl k tomu, že jej politici začali odpovědněji řešit.
Podle odborníka na sociální začleňování Daniela Hůleho je systém příspěvků demotivující třeba pro vlastníky bytů. Jurečka ale s tvrzením nesouhlasí, podle něj se bude systém ještě doplňovat.
Částky navrhované na příspěvek: tři až dvanáct tisíc. Z plánů ministerstva je Hůle rozčarovaný. „Ministerstvo si zvolilo cestu, která je naprosto nekompetentní,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Myslí to asi dobře, ale organizace to nutí kategorizovat své klienty. Posiluje to stigmatizaci. Sexuální orientace je dost citlivá,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Daniel Hůle, analytik Člověka v tísni.
„Nezabavitelná částka meziročně roste jen v řádu desetikorun. Nad částku zhruba devíti tisíc vám je strháváno všechno,“ vysvětluje Daniel Hůle z Člověka v tísni.