Je určitým paradoxem, že na 16. výročí bolševické revoluce se narodila žena s příjmením, které se velmi často objevuje v odborných statích i diskusích o protikomunistickém odboji - Zdena Mašínová.
Znala se rodina Mašínů s Miladou Horákovou? Plánovali bratři své činy dopředu? A jak vypadal útěk odbojové skupiny do Západního Berlína? Server iROZHLAS.cz srovnává film Tomáše Mašína s realitou.
Film Bratři neselhává v dramatickém líčení útěku. Ale i velmi dramatické filmy dokážou nabídnout hutnější potravu pro přemýšlení, než je hrdost na nositelství odkazu, píše Pavel Sladký.
V říjnu 1953 se bratrům Mašínovým podařilo z Československa utéct, do Berlína s nimi dorazil i Milan Paumer. Doslova se tam prostříleli. Další členy jejich skupiny zadrželi komunisté.
Zabití příslušníků SNB po celý život obhajoval: „Jinak to prostě nešlo. Lidé si to neuvědomují a považují to za nelidské,“ řekl v rozhovoru pro časopis Týden v květnu 2000.
Veřejnost i historikové jsou rozděleni postojem k opodstatněnosti obětí činnosti bratří Mašínů: mělo zabíjení skutečně význam pro třetí, protikomunistický odboj?
Sedmdesát let nás dělí od doby, kdy se antikomunistická odbojová skupina bratří Mašínů probila z Československa přes východní Německo do Západního Berlína. A v jejich stopách zůstali mrtví.
Sněmovna odmítla navrhnout zakladatele Člověka v tísni Pánka, soudkyni Evropského soudu pro lidská práva Šimáčkovou, youtubera Kováře, nedávno zesnulého politika STAN Michalika a režisérku Sommerovou.
Činnost odbojové skupiny bratří Mašínů vnímal Hradec jako snahu bránit nezávislé Československo jako svobodný stát před komunistickou zvůlí. Režim ho za zradu poslal na deset let do ve vězení.
Nejznámějšími představiteli ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu byli bratři Mašínové a jejich skupina. Těch, kdo se proti totalitě postavili se zbraní v ruce, ale bylo mnohem víc.
Mašínová již v roce 1998 obdržela posmrtně Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Ministerstvo obrany již dříve udělilo vyznamenání také bratrům Ctiradovi a Josefu Mašínovi i jejich otci Josefovi.
Zdena Mašínová už není v boji o rodinný majetek sama. K její žalobě se připojil bratr Josef Mašín, který v současné době žije v USA. Společně usilují o navrácení statku v Lošanech, který jim zabavili komunisté. Mašínová před měsícem uspěla u Ústavního soudu a případ se tak vrací k soudu v Kolíně.
Protikomunistický odbojář Ctirad Mašín byl večer našeho času pohřben s vojenskými poctami v americkém Ohiu. Při posledním rozloučení mu udělil in memoriam vojenské vyznamenání Zlatá lípa ministr obrany Alexandr Vondra.