Země na konferenci souhlasily s odklonem od používání uhlí.Část zemí se přihlásila k cílům snížit úniky metanu do atmosféry, některé státy cíle ohledně bezemisních vozidel.
Formulace závazku byla pod tlakem Číny a Indie na poslední chvíli oslabena a namísto původně navrhovaného naprostého zavržení uhlí hovoří jen o „odklonu“.
Nový britský návrh podle AP nadále obsahuje kontroverzní výzvu k urychlení úsilí směrem k postupnému ukončení výroby energie z uhlí a neefektivních podpor využívání fosilních paliv.
Minulý měsíc amazonský prales v Brazílii přišel o 877 kilometrů čtverečních. Od začátku roku to je už více než 8000 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná s velikostí Plzeňského kraje.
Kvůli klimatickým změnám může země čelit vážným problémům v podobě záplav nebo sucha. Zvláště v některých oblastech jde o viditelný problém, který dopadá na ekonomiku i zdraví populace.
Na klimatické konferenci COP26 v Glasgow, která v pátek po dvou týdnech končí, vyjednávači zřejmě ustupují od výzvy k ukončení veškerého používání uhlí a úplnému zrušení dotací na fosilní paliva.
Praha/Glasgow||Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra, Ondřej Franta|Příroda|Vinohradská 12
Ve skotském Glasgow spěje po dvou týdnech intenzivního jednání do finále klimatická konference COP26. Dohodne se skoro 200 zemí na řešení, které by zabránilo katastrofě způsobené oteplováním planety?
„Nejvýznamnější posun je v diskurzu jednání. V Glasgow na rozdíl od předchozích konferencí nikdo nezpochybňuje klimatickou změnu,“ hodnotí Přibyla dosavadní výsledky klimatické konference COP26.
Dokument apeluje na bohaté země, aby ty rozvojové podporovaly více, píše zpravodajský web BBC. Podle Reuters také poprvé vyzývá k postupnému ukončení dotací na využívání uhlí a jiných fosilních paliv.
Tuvalu leží na půli cesty mezi Havajskými ostrovy a Austrálií. Devět ostrovů je kriticky ohroženo stoupající hladinou oceánu, protože jejich nejvyšší bod dosahuje pouhých 4,5 metru.
Vůbec poprvé od podepsání Pařížské klimatické dohody leží na stole plány signatářských zemí, které by podle prvních propočtů mohly dohromady vést k jejímu částečnému splnění.
Děje se tak necelý týden poté, co ve městě začala klimatická konference COP26. Účastníci demonstrace volají po „systémových změnách“ a klimatické spravedlnosti, zejména pro chudší státy.
„Dost bylo vypalování, těžby a vrtání do ještě větších hloubek. Kopeme si vlastní hroby. Naše planeta se nám mění před očima,“ prohlásil během summitu COP26 generálního tajemníka OSN António Guterres.
Francie byla po desetiletí na špičce této technologie. Jenže poslední dobou byla jaderná energie prezentovaná a vnímaná jako něco špatného jak pro člověka, tak pro přírodu.
K ujednání se hodlá připojit přes 100 států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratické republiky, na jejichž území se rozkládají rozsáhlé tropické lesy.
„O úspěchu COP26 se rozhodne podle toho, zda udrží naději, že mezinárodní společenství dokáže zastavit globální oteplování do 1,5 stupně. Dnes ale víme, že tento cíl je velmi ambiciózní,“ říká expert.
Přinese probíhající klimatická konference v Glasgow zásadní zlom v boji a adaptaci na klimatickou změnu? Nebo půjde jen o kosmetické změny maskované velkými slovy? Debata v pořadu Pro a proti.
Jednotlivé země podle Johnsona nepřicházejí s dostatečnými závazky pro to, aby se globální oteplování podařilo udržet pod kritickou hranicí 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální érou.
Summitu se zúčastní celkem na 30 tisíc delegátů, pozvánku dostala i švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová či britský přírodovědec David Attenborough.
Boj proti klimatickým změnám hlavním tématem víkendového zasedání lídrů zemí G20, které začíná v Římě. Unijní špičky doufají, že na něm přesvědčí velké znečišťovatele k rychlejšímu omezování emisí.