Začíná summit G20. Lídři mají v plánu řešit snižování emisí nebo restart ekonomiky po koronaviru

V Římě se scházejí šéfové vlád zemí G20, jde o první skutečnou schůzku po dvou letech videokonferencí. Lídři budou jednat především o snižování emisí, jak zotavit ekonomiku po zdravotní krizi, nebo boji se stoupajícími cenami energií. Summit se koná před světovou klimatickou konferencí, která začíná v pondělí v Glasgow. Zasedání se účastní i nejvyšší představitelé Evropské unie.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před summitem se setkal italský prezident Sergio Mattarella s americkým protějškem Joe Bidenem

Před summitem se setkal italský prezident Sergio Mattarella s americkým protějškem Joe Bidenem | Foto: ITALIAN PRESIDENCY HANDOUT | Zdroj: Reuters

Dvacítka největších ekonomik představuje 80 procent světových emisí, očekává se tedy, že postup lídrů bude klíčový v otázce řešení klimatu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před jednáním zdůraznila, že Evropa je světovým vzorem ve snižování emisí.

„Snížili jsme už emise o víc než 31 procent proti roku 1990, zatímco naše ekonomika vyrostla o 60 procent. Myslím, že je to povzbudivá zpráva. Ukazuje, že je možné snižovat emise a současně prosperovat. Můžete vyrábět čistěji, zdravěji a udržitelněji, a přitom ekonomicky růst. To je třeba ukázat světu i našim lidem,“ uvedla.

In Rome for the @G20 India Summit.

My message to leaders:

1. To end #COVID19, we need to step up vaccination globally and improve pandemic preparedness.

2. We need climate commitments and concrete plans by the @G20 India to pave the way for success at @COP26

09:58 – 29. 10. 2021

205 796

Plánu snížit do poloviny století emise co nejblíže nule se přidalo množství států – včetně Velké Británie, Spojených států nebo Číny. Von der Leyenová to ocenila, zároveň však varovala, že některé z nich zůstávají u slibů a chybí některé kroky.

Dá se očekávat, že některé státy nakonec navýší své závazky ve snižování emisí. Unijní špičky se o to zejména v případě Číny chtějí pokusit. Také britský premiér Boris Johnson Čínu kritizoval: Peking chce totiž dosáhnout bodu zlomu, kdy počet emisí chce snižovat až v roce 2030. Původně přitom slibovala, že by to mohlo být dříve.

Unie bude mimo jiné žádat splnění slibů, že Peking přestane investovat do fosilních projektů v zahraničí, zejména v Africe.

Bidenův evropský program: setkání s papežem či Macronem, summit G20, klimatická konference

Číst článek

Ekonomika po covidu

Mezi dalšími tématy summitu je i pandemie koronaviru. Lídři se nejspíše shodnou, že do poloviny příštího roku potřebují sehnat vakcíny pro 70 procent světové populace. Evropská unie slibuje vyvést v příštím roce až 3,5 miliardy dávek vakcín.

Řeč bude také o ekonomickém oživení po pandemii, především pak o tom, jak může růst ekonomiky poznamenat šok z prudkého zdražení energií ve světě.

Opatření v Římě

Přestože se summit koná fyzicky, někteří politici se nakonec rozhodli zůstat doma a k jednáním se připojí jen virtuálně. Do italské metropole nedorazí ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Si Ťin-pching, ani lídři z Mexika, Japonska či Saúdské Arábie.

Kvůli souběhu s klimatickou konferencí COP26, která začíná v neděli ve Skotsku, se ale k Římu upírá mimořádně velká pozornost.

Na bezpečnost účastníků summitu bude v ulicích města dohlížet až 6000 policistů a 500 vojáků. Ti mají pomoci udržet pořádek i během sobotních demonstrací. Protestní akce chystají například italští komunisté, odbory a také aktivisté z ekologického hnutí Fridays for Future.

Viktor Daněk, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme