Novinář Kytka v audiozáznamu okomentuje britské angažmá v amerických prezidentských volbách, přiblíží summit Commonwealthu a vyjádří se i k varování šéfa britské kontrarozvědky před sabotážemi Kremlu.
Karel III. pronášel vánoční poselství podruhé. Ekologické snahy chtěl také ukázat na vánočním stromku, který nechal vyzdobit přírodninami jako jsou např. sušené pomeranče.
V Kanadě si 60 procent obyvatel nepřeje Karla III. coby svou hlavu státu, ukázal poslední průzkum. Hnutí za definitivní odstřižení se od Britské monarchie za mořem po smrti královny Alžběty sílí.
Českému publiku by měl být nový britský král blízký ještě z jiného, a to zcela konkrétního důvodu: bývalý princ Charles je totiž znám i jako velký znalec a obdivovatel kulturních památek.
Kanada, kterou Británie začala kolonizovat koncem 16. století, je formálně plně nezávislá od roku 1982, ale neprohlásila se republikou a zůstala členem Commonwealthu.
Královna Alžběta milovala cestování. A dokud jí to síly dovolily, brázdila se svou královskou jachtou světová moře a oceány, aby navštívila své poddané ve všech koutech světa a nechala se obdivovat.
„Pokud jde o vztah Karla k monarchii a pozici krále, myslím, že můžeme očekávat kontinuitu s královnou Alžbětou. Přemýšlejí podobně nad rolí monarchie v britské společnosti,“ říká Archer.
„Pro hodně lidí bude v současné turbulentní době po brexitu a vnitropolitickém vývoji celkově smrt královny dalším těžkým momentem,“ konstatuje Olga Krupauerová, novinářka žijící ve Velké Británii.
„Královna Alžběta II. je pro většinu z nás jedinou britskou panovnicí, kterou jsme kdy zažili," připomíná délku panování australský premiér Anthony Albanese.
Do Británie směřují kondolence z celého světa. Český prezident ocenil „nesmírnou pokoru“ zesnulé královny, nová britská premiérka ji označila za „skálu, na které byla vystavěna moderní Británie“.
Princ Charles si podle The Times dělá obavy, že kontroverzní azylová politika zastíní summit Společenství ve Rwandě, kde má koncem měsíce reprezentovat svou matku, královnu Alžbětu II.
Královnina slova o jednotě kontrastují s rozruchem, který se čeká po zveřejnění rozhovoru prince Harryho a jeho manželky Meghan s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou.
Australské úřady podle agentury Reuters hledají padesát sportovců a funkcionářů, kteří nelegálně emigrovali do Austrálie během dubnových her Commonwealthu ve městě Goldd Coast.
Nástupcem královny Alžběty II. v čele britského Společenství by se měl stát princ Charles. Podporu následníkovi britského trůnu a synovi panovnice v pondělí v prohlášení vyjádřila britská vláda.
Vytrvalec, který zkolaboval v závěru nedělního maratonu na Hrách Commonwealthu, byl propuštěn z nemocnice. Zároveň se prošetřuje, proč nedostal pomoc od zdravotníků bezprostředně po kolapsu.
Královna Alžběta II. bude možná poslední panovnicí Austrálie. Tamní politici si totiž další nadvládu monarchy z windsorské dynastie nepřejí. Skoro všichni šéfové australských svazových států a teritorií podepsali dokument, který místo monarchie požaduje vyhlášení republiky.
Britské společenství bude mít o jednoho člena méně. Tradiční uskupení se totiž rozhodla opustit západoafrická Gambie. Nečekané rozhodnutí vystoupit z toho sdružení oznámil ve státní televizi prezident Yahya Jammeh a vlastně ho nijak nezdůvodnil. Má se ale za to, že se mu nelíbí, jak Londýn stále častěji upozorňuje na porušování lidských práv.
Britská královna Alžběta II. přednesla před oběma komorami parlamentu projev u příležitosti 60. výročí svého nástupu na trůn, diamantového jubilea. Vyzdvihla v něm slavnou minulost Britů i ctnosti, které prý stály za úspěchem jejího národa – houževnatost, vynalézavost a toleranci.
Britská královna Alžběta II. začala oslavy diamantového výročí nástupu na trůn cestou po Británii. V zemích Commonwealthu v dalekém Karibiku a Latinské Americe zastupoval v rámci jubilea svoji babičku princ Harry. Dnes míří do Brazílie. Tentokrát ale z pověření britské vlády.
Britská královna Alžběta II. je na trůnu přesně 60 let. Rekord v Británii stále drží královna Viktorie, která vládla ještě o tři roky déle. Výročí Alžbětina nástupu na trůn se ale dnes bude slavit jen umírněně, protože 6. únor je zároveň dnem, kdy zemřel její otec, král Jiří VI. Hlavní oslavy 60 let Alžbětiny vlády se plánují v červnu, kdy mimo jiné po Temži popluje tisíc lodí.
Zástupci zemí Commonwealthu dnes na summitu v australském Perthu schválili změnu nástupnictví v britské monarchii, která povoluje prvorozené dceři zdědit královský trůn. Změna také umožňuje právo na královský trůn dědicům, kteří se ožení nebo provdají za příslušníka římskokatolické církve. Zástupci Společenství národů by měli také projednat otázku dodržování lidských práv.