Jeskyňáři se snaží najít pomocí ankety jméno pro mladou kromaňonku, která v době kamenné obývala Mladečské jeskyně na Olomoucku. Hned v prvních dnech přišly stovky návrhů.
Pokud je nos delší, je vyšší pravděpodobnost, že má člověk neandrtálské geny. Donedávna se přitom mělo za to, že neandrtálci byli zcela oddělený druh člověka.
Vysoký počet nálezů ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat.
I když se vědci snaží napodobit život lidí v pravěku co nejvěrněji, dokonalá stylizace se jim nemůže podařit. Řekl to Tichý z Katedry archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.
V nenápadné černé krabici přivezla minulý týden ozbrojená ochranka do Brna světový unikát - výlitek části lebky neandrtálce. Tu našli před 90 lety ve slovenských Gánovcích. Desítky let zůstal exponát uschovaný v trezoru Národního muzea v Praze a teď poprvé se představuje veřejnosti. V Moravském zemském muzeu v Brně ho chrání nerozbitná vitrína, ve které historici vystavovali třeba Věstonickou venuši.