Exkluzivní pořad k zahájení nové sezony Járy Cimrmana vysílal Radiožurnál přímo z rozhlasové kavárny. Na záznam se můžete podívat i na serveru iROZHLAS.
Známého spisovatel, skladatele nebo vynálezce připomínají ve Staré Huti také ulice. Okružní třída Járy Cimrmana, ulice Němého Bobše nebo K severnímu pólu pak připomínají jeho hry.
Jméno Jára Cimrman v rozhlase zaznělo již 16. září 1966 ve vinárně U Pavouka, tehdy to ale ještě byl řidič parního válce, který v nafukovací hale vinárny vystavoval své naivní sochy.
V budově Českého rozhlasu se podepisovali současní i bývalí členové Divadla Járy Cimrmana. Autogramy rozdávali mimo jiné Zdeněk Svěrák, Jiří Menzel nebo Jaroslav Uhlíř. Zájemci si také mohli nechat podepsat knihu Půlstoletí s Cimrmanem. Na akci dorazilo přibližně 1200 lidí.
Oslavy zahájení 50. sezony Divadla Járy Cimrmana jsou u konce. V sobotu odpoledne se účastníci oslav přesunuli do Příchovic, kde probíhal až do večera hlavní program. Během něj soubor divadla mimo jiné pokřtil knihu „Půlstoletí Járy Cimrmana“ a diváci zhlédli živé obrazy z Liptákova. Nechybělo ani vyhlášení nejoblíbenější hlášky z her o českém géniovi nebo závěrečný oheň. Z nebe odpoledne padala také „štěstíčka“, která po louce chytaly se zdviženýma rukama desítky účastníků. Akci zakončila hra Cimrman v říši hudby v tanvaldském Kině JAS.
Už ráno startovaly desítky cyklistů Spanilých jízd cyklostezkou Járy Cimrmana. Ti nejzdatnější začali z Návarova. O půl hodiny později se k nim pak připojili další ve Zlaté Olešnici a za hodinu zase z Velkých Hamrů. Tam se také otevřely dvě nové expozice tamního Minimuzea Na Maltě a Zdeněk Svěrák si převzal dar ke svým letošním narozeninám. Program pak byl také v Tanvaldu. Před druhou hodinou se účastníci přesunuli do Příchovic, kde probíhá až do večera hlavní program oslav.
Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana už v sobotu 1. října oslaví nejen 50 let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní 50. sezonu legendárního divadelního souboru. A kde jinde by se měla slavnost konat než v kraji Járy Cimrmana. Na návštěvníky čeká bohatý celodenní program v Tanvaldu a nedalekých Příchovicích. V rámci oslav Zdeněk Svěrák mimo jiné představí vítěze ankety o nejlepší hlášku, pro kterou lze hlasovat do 30. září.
Už více než 100 tisíc hlasů získaly oblíbené hlášky z her Divadla Járy Cimrmana. To právě slaví svou jubilejní padesátou sezonu, stejně jako padesát let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase. V anketě na speciální webové stránce cimrman.rozhlas.cz můžete stále hlasovat.
Průběžné pořadí ankety Cimrmanů má jednoznačného favorita – Debila s blbečkem. Přesněji hlášku z cimrmanovské hry Vyšetřování ztráty třídní knihy. Pro tu hlasovalo zatím přes šest a půl tisíce lidí. Druhé místo obsadila hláška "Do Podolí" a na třetím se drží "Chodili mu tam lidi" ze hry Hospoda na Mýtince. Dohromady cimrmanovské hlášky posbíraly přes padesát tisíc hlasů.
Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana dnes zahajují celoroční projekt Půlstoletí s Cimrmanem. Společně tak oslaví nejen padesát let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní padesátou sezonu legendárního divadelního souboru. První zpráva o existenci Járy Cimrmana se objevila 16. září 1966 v pořadu Vinárna u Pavouka v Československém rozhlase. V tom samém roce pak bylo založeno Divadlo Járy Cimrmana.
Vraťme Cimrmana národu, volá Filip Smoljak. Syn Ladislava Smoljaka by rád, aby se za audiovizuální nahrávky Cimrmanových her nemuselo platit. Jako jeden z dědiců chce Filip Smoljak změnit autorský zákon a vzdát se svých výnosů. Dnes daroval výtěžek z užití "jedné osminy Járy Cimrmana" ve formě symbolického šeku do rukou výkonného ředitele Nadace Via Jiřího Bárty, která podporuje rozvoj komunitního života a filantropii.
V Žižkovském divadle Járy Cimrmana má dnes premiéru hra Záskok v anglické verzi s názvem The Stand-In. Překlad scénáře zabral řadu měsíců. Britský režisér Brian Stewart a jeho kolegové věří, že se v něm podařilo cimrmanovský humor zachovat.
„Hlavně aby večer seděli blbci jenom tady vlevo,“ přáli si v pátek na jevišti protagonisté legendární hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka „Záskok“ v pražském Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Proslulá věta ovšem zazněla britskou angličtinou. Čtené představení překladu hry mělo otestovat, jestli specifický český humor funguje i na cizince, a zdá se, že herci i diváci byli spokojeni. Cimrmanova hra v angličtině by v budoucnu měla být součástí programu divadla.
V Bratislavě začal 20. ročník festivalu českého divadla. Tradiční přehlídka zajímavých kousků z českých scén Slováky láká. Ani na Slovensku se prý ale nevyplácí příliš experimentovat s diváckým vkusem. A tak letošní jubilejní festivalový ročník otevřela osvědčená jistota - hra Záskok Divadla Járy Cimrmana.
V Chrudimi vypukly oslavy 150. výročí Gymnázia Josefa Ressla. Tolik let uplynulo od jeho založení v roce 1863. Třídenní slavnostní program odstartoval studentskou akademií v Divadle Karla Pipicha, jehož scéna patřila cimrmanovskému humoru a studentské recesi.
Kdy se univerzální český génius Jára Cimrman narodil, nevíme, ale za to víme zcela přesně, kdy se široká veřejnost dozvěděla o jeho existenci. Bylo to v rozhlase, přesně před 47 lety - 16. září 1966. Tehdy se ale o Cimrmanovi ještě nemluvilo jako o nežijícím géniovi. Objevil se jako žijící umělec v humoristickém pořadu Vinárna u Pavouka. Cimrman představoval sochaře, vystavujícího v obrovitém nafukovacím pavilonu. Ten ale splaskl.
Český génius Jára Cimrman zve na akci, která se pokusí oživit tradici antikvářských prodejních trhů. První ročník dvoudenního veletrhu Antikvariát začíná dnes v pražské kavárně Louvre. A kromě vzácných knih, grafik nebo pohlednic nabídne v aukci i pár předmětů z cimrmanovských her.
Největší osobnosti české historie se večer sešly v divadle Járy Cimrmana. Samozřejmě na jevišti, ve hře České nebe, kterou soubor oslavil 45 let od založení divadla. Atmosféra byla nejen slavnostní, ale hlavně veselá.
Možná jen sám geniální Jára Cimrman by dokázal spočítat, jak výnosným zbožím se stal a kolik už svým autorům vydělal. Smích, zážitky a dobrá nálada se ale těžko přepočítávají na peníze, a tak je nejspíš hodnota nápadu Jára Cimrman nevyčíslitelná.
V Žižkovském divadle Járy Cimrmana bude zítra vpodvečer pořádně živo. Právě 4. října totiž uplyne přesně 45 let od první premiéry tohoto oblíbeného divadla. Jubileum oslaví herci i diváci slavnostním představením hry České nebe.
Slavný Čech a geniální samouk Jára Cimrman se konečně dostal do Národního muzea. Alespoň prostřednictvím jím inspirovaných vynálezů, které jsou ode dneška k vidění v bývalé budově Federálního shromáždění.
„Budeme hrát, dokud to půjde,“ vzkazuje divákům manažer Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek. Spolu se Zdeňkem Svěrákem a celým kolektivem divadla se dnes radili, co dál po smrti kmenového autora, herce a duše všech představení Ladislava Smoljaka. Nakonec se rozhodli pokračovat a provoz scény nepřerušit.
Ve věku sedmdesáti osmi let zemřel po delší nemoci scénárista, režisér, divadelní autor a herec Ladislav Smoljak. České televizi to potvrdil jeho syn. Veřejnosti byl Smoljak nejvíce známý jako herec a autor her Divadla Járy Cimrmana, které založil se Zdeňkem Svěrákem. V divadle byl také do poslední chvíle aktivní, jak potvrdil Zdeněk Svěrák: