Toufar nikdy nepodepsal přiznání. Zemřel na následky brutálních výslechů StB. V katolické církvi běží od roku 2018 proces jeho blahořečení, což by mohlo být předstupněm jeho prohlášení za svatého.
Příběhy 27 křesťanů umučených a zavražděných totalitními režimy vypráví nová výstava Století mučedníků. Nechybí mezi nimi třeba farář Josef Toufar nebo biskup Gorazd.
Od dětství toužil studovat a stát se farářem. Otec byl ale proti. Na gymnázium se proto Josef Toufar přihlásil až po jeho smrti. V té době mu bylo už 26 let.
Teolog a pedagog Marek Vácha v promluvě připomněl to, že okolnosti pohybu kříže jsou nejasné dodnes. Podle výzkumů ho věřící nezinscenovali, zřejmě nešlo ani o provokaci StB.
Mácha byl podle rozsudku velitelem skupiny StB, jež měla donutit církevní představitele k přiznání, že chystali proti komunistickému režimu spiknutí. Jeho součástí měl být takzvaný číhošťský zázrak.
Pamětní deska připomínající osobnost pátera Josefa Toufara je od středy u valdické věznice na Jičínsku. Toufar byl obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku z roku 1949.
Dokument „Jako bychom dnes zemřít měli“ bude mít v pátek večer předpremiéru v číhošťském kostele. Jeho součástí jsou také záběry, které několik hodin před smrtí kněze Josefa Toufara natočila StB.
O tom, jak moc Státní bezpečnost mučila faráře Josefa Toufara, vypovídá nově objevený dvouminutový filmový záznam. Vznikl, když komunistická tajná policie chtěla natočit Toufarovo doznání, že dodnes nevysvětlený pohyb křížku na oltáři kostela v Číhošti vyvolal úmyslně. Víc než půl století se mělo za to, že se záznam z této policejní rekonstrukce nedochoval. Našel ho až Toufarův životopisec Miloš Doležal v Národním filmovém archivu.
Stovky poutníků z různých koutů republiky i ze zahraničí se sešly v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde budou v neděli pohřbeny ostatky Josefa Toufara. Kněz byl v roce 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a po krutém mučení zemřel. Na celý víkend je v obci připraven duchovně-kulturní program nazvaný Návrat pátera Josefa Toufara do Číhoště.
Kardinál Dominik Duka sloužil v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie mši za katolického faráře Josefa Toufara, kterého umučili komunisté. Od Toufarovy smrti uplyne ve středu 65 let. Do Číhoště dorazilo přes 500 přihlížejících. Mnozí z nich zároveň položili květiny k farářovu pomníku.
Malý kostelík v Číhošti nedaleko Ledče nad Sázavou se stal přesně před 65 lety - 11. prosince 1949 - dějištěm tajemné události. Takzvaného číhošťského zázraku. Během kázání faráře Josefa Toufara se tu nad oltářem pohnul křížek. Právě to odstartovalo sled událostí, na jejichž konci byla Toufarova smrt. Ubili ho příslušníci StB. V současnosti církev podniká kroky k jeho blahořečení.
Věřící z Číhošti na Havlíčkobrodsku viděli v prosinci 1949 během bohoslužby nezvyklý pohyb křížku na oltáři v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Kněze Josefa Toufara kvůli tomu umučila Státní bezpečnost. Agenti z něj chtěli za každou cenu dostat přiznání, že celou věc zinscenoval. Minulý týden tým odborníků vyzvedl údajné farářovy ostatky z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích. Antropologové i genetici je budou analyzovat, poté by se mohly vrátit do Číhoště.
Ostatky kněze Josefa Toufara se budou exhumovat. Duchovní umučený Státní bezpečností po takzvaném Číhošťském zázraku je pohřbený na hřbitově v pražských Ďáblicích v hromadném hrobě pod falešným jménem J. Zouhar.
V Číhošti si dnes lidé připomínají mučednickou smrt faráře Toufara. Roku 1949 věřící viděli, jak se na oltáři hýbe kříž. StB pak obvinila z manipulace v kostele faráře Josefa Toufara a násilím ho donutila k přiznání. Při rekonstrukci činu přímo v kostele zkolaboval a dva dny na to - před 64 lety - zemřel.