„Růst je tak slabý, že ho ekonomicky interpretujeme jako stagnaci. V porovnání se Slovenskem a Polskem jsme na tom hůře, blížíme se spíše vývoji v Německu,“ říká Švihlíková o české ekonomice.
„V červnu jsme se dozvěděli, že v okolí osady Dukla odkoupila firma Geomet pozemky. Teď v prosinci jsme se dozvěděli, že se tam má dovážet 50 tisíc tun kyseliny sírové ročně,“ říká starosta Újezdečku.
Ústecká Spolchemie vznikla v polovině 19. století a ve své době představovala skoro celý československý chemický průmysl. Po válce se ale podnik potýkal s komunistickým vedením i ekologií.
„My jsme tu na začátku a na konci cyklu – trpíme dopady těžby a zároveň dopady změny klimatu, kterou fosilní paliva způsobují,“ popisuje místní obyvatelka a aktivistka.
Společnost Borealis původně chtěla divizi pro výrobu hnojiv prodat ruskému koncernu EuroChem za 455 milionů eur. Z této dohody však sešlo kvůli západním sankcím vůči Rusku.
Kolem 9.40 explodovaly z dosud neznámých příčin skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu ve čtvrti Bürrig. Následně propukl požár, který byl mezitím už uhašen.
Významné místo ve výzkumu otravných látek v České republice mají nervově paralytické látky typu Novičok. Prohlásila na tiskové konferenci v Moskvě mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová.