Barnierovo jméno spíše vzpomenou mnozí Britové, kteří prožívali měsíce a měsíce se vlekoucí jednání o brexitu, ale Francouzi si „svého muže v Evropské unii“ vybaví stěží.
Zásadní krok k osvobození Československa - i tak lze označit sobotní výročí. Přesně před osmdesáti lety totiž Britové uznali československou exilovou vládu v Londýně.
Složil ji důstojník Claude Joseph Rouget de Lisle. „Já tvrdím, že to byl monarchista. Stejně jako La Fayette patřil mezi ty, kteří schvalovali ústavní změny, ale chtěli zachovat krále,“ řekl historik.
Do setkání státníků se promítla současná situace související s karanténními opatřeními a šířením koronavirové nákazy, podání rukou museli nahradit různými posunky a gesty.
V posledních dnech se terčem vandalů stalo více soch ve Spojených státech i v Evropě v souvislosti s protirasistickými protesty. Některé sochy byly strženy, jiná města je sama odstraňují.
Tak jako se vyvíjela evropská integrace a těžiště jejího zájmu, vyvíjel se přirozeně i vztah Velké Británie k ní. A měnila se proto i slova, která na její adresu pronášeli britští politici.
Podle Macrona obě země takzvanou Cášskou smlouvou otevírají novou kapitolu spolupráce, Merkelová úterý označila za důležitý den německo-francouzského přátelství.