Před 80 lety uznala Británie československou exilovou vládu. ‚Nebyla to jednoduchá cesta,‘ říká historik

Češi budou o svém osudu rozhodovat sami - před 80 lety uznala Velká Británie československou exilovou vládu v Londýně, v čele s prezidentem Edvardem Benešem. Vláda se díky tomu mohla podílet třeba na přípravě potrestání válečných zločinců nebo poválečné podpoře Evropy. Zároveň šlo o zásadní krok k osvobození a obnově Československa.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Edvard Beneš po návratu do vlasti v roce 1945

Prezident Edvard Beneš po návratu do vlasti v roce 1945 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

„V posledních dnech náš druhý odboj měl veliký úspěch. Byla uznána naše provizorní vláda za naši právoplatnou svrchovanou politickou reprezentaci,“ oznámil prezident Edvard Beneš československým vojákům v Británii na konci července 1940. Týden poté, co obdržel dopis od britského ministra zahraničí lorda Halifaxe. Ten jménem britské vlády uvědomil Beneše, že Velká Británie uznává československou exilovou vládu.

3:05

Nejvíc bojových letů i úspěchů. Před 80 lety v Británii vznikla 310. stíhací československá peruť

Číst článek

Byl to další krok za osvobození Československa. O rok později bylo prozatímní uznání ze strany Velké Británie uznáno za definitivní. K tomu se následně přidal Sovětský svaz a Spojené státy americké. Tím se československé státní zřízení dostalo na pevnou základnu, upozorňuje historik Jan Němeček z Historického ústavu Akademie věd.

Pouto s Francií

„Nebyla to cesta jednoduchá, ale na druhou stranu tu byly i cesty složitější. Když se podíváme po jakých krůčcích kráčel Charles de Gaulle od své výzvy v létě 1940 k dalšímu boji, až do toho okamžiku, kdy v červnu 1944 vstupuje na invazní pláže už jako předseda francouzské prozatímní vlády, to bylo opravdu velmi složité období,“ poznamenává Němeček. 

Čechoslováci byli první, kteří uznali francouzskou prozatímní vládu, přestože je Britové žádali, aby to nedělali. Udělali to i proto, že de Gaulle byl velmi vnímavý k československým požadavkům na likvidaci mnichovské dohody, upozorňuje Němeček.

Základ pro obnovu Československa. Před 80 lety vzniklo prozatímní státní zřízení v čele s Benešem

Číst článek

„V okamžiku čtvrtého výročí si vyměňuje dopisy s monsignorem Janem Šrámkem, předsedou československé exilové vlády o tom, že Francie likviduje mnichovskou dohodu od samého počátku. To je věc, ke které Britové zdaleka, vlastně až do dneška, nepřistoupili,“ připomíná historik. 

Charles de Gaulle šel ale ještě dál. Po uznání francouzské prozatímní vlády podepsal v srpnu 1944 už jako její předseda deklaraci, kde znovu zopakoval toto francouzské stanovisko.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme