Organizace Člověk v tísni ve své sbírce SOS povodně vybrala téměř půl miliardy korun. Pro Charitu Česká republika byla sbírka na pomoc lidem po povodních druhou nejúspěšnější po Tříkrálové sbírce.
Člověk v tísni spustil sbírku SOS Povodně. Lidé za 24 hodin přispěli 24 miliony korun, řekl zástupce organizace Tomáš Urban. Člověk v tísni má v terénu desítky lidí, již na pomoci spolupracují s IZS.
E-mail obviňuje neziskové organizace z okrádání Čechů. Lidé jsou dle něj jen zdrojem peněz, které se „mají vyždímat a rozdat všude po světě“. Jejich představitelé pak peníze prý používají i pro sebe.
Loni Tříkrálová sbírka vynesla víc než 161 milionů korun, což bylo nejvíc v její historii. První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. Celostátně proběhla o rok později.
„V Turecku se aktivovalo neuvěřitelné množství dobrovolníků, kteří sami organizují pomoc ve svých regionech. Nebo když mají někde příbuzné, tak pomáhají tam,“ říká mluvčí charity Lenka Pipková.
Ocitnout se na hranici bezdomovectví je podle ředitele Charity České Budějovice Františka Nestávala dnes velmi snadné. Každý z lidí bez domova průměrně dluží částku kolem sta tisíc korun.
Dárci můžou od soboty přispět do kasiček tříkrálové sbírky. Do ulic s nimi vyráží koledníci převlečení za Kašpara, Melichara a Baltazara. Vybrané peníze Charita využije například na vylepšení služeb.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta. To do nového roku tradičně přejí koledníci při Tříkrálové sbírce. Začíná už v pátek a potrvá několik týdnů, skupinky v kostýmech letos v ulicích ale zatím nepotkáte.
V pondělí 6. ledna dopoledne dorazili dobrovolníci koledovat k Českému rozhlasu. Tříkrálová sbírka se koná v Česku už po 20. Poprvé ji uspořádala olomoucká arcidiecéze.
Podle koordinátorky zdravotních aktivit Charity ČR je systém domácí péče dlouhodobě opomíjen, protože ministři zdravotnictví upřednostňovali péči v nemocnicích.