„Myslím si, že je skvělé, že v dnešní době má ochrana přírody nějakou váhu. Oproti devadesátým letům se tady hodně věcí zlepšilo,“ říká Martin Trávníček pro projekt Narozeni do svobody.
Čechy znepokojuje sucho, většinově chtějí chránit klima a modernizovat zemi, ve složitém tématu ale tápou a nedůvěřují v něm ani politikům, ukázalo se v novém výzkumu České klima 2024.
Nestačí chránit přírodu v rezervacích, ochranu si zaslouží i pole, lesy nebo rybníky. To říká nová evropská směrnice. V příštích letech má ochránit pětinu krajiny. Třeba té, kde žije koroptev polní.
Stojí za úbytkem hmyzu počasí? „Vliv počasí není úplně snadno kvantifikovatelný. Hmyz většinou poměrně hodně fluktuuje v početnosti,“ říká Tomáš Ditrich z Jihočeské univerzity.
Evropská unie se snaží bojovat s masovým vymíráním druhů. Plánuje zavést povinnost obnovy ekosystémů, která by mohla zasáhnout českou zemědělskou půdu.
Špatné je to podle ovocnáře Ludvíka i pro přírodu jako takovou: „Na kůře stromů přežívá spousta užitečných organismů. V sadech také hnízdí ptáci, na zoraných polích nemůžou přezimovat.“
„Hříbě přišlo na svět jedenáct měsíců po příjezdu divokých koní do Podyjí. Na Havranické vřesoviště vyběhli loni 10. května,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
Přestože při nízkých teplotách tůně zamrzají, pro zvířata to není překážka. „Ony si umí kopyty ten led na hladině rozbít,“ vysvětluje Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina.