Letošní ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm se konal v Liberci od 7. až 12. května a jeho program podle organizátorů přilákal na 36 tisíc diváků a divaček.
Kriminálka Noc 12. velmi přístupnou filmovou formou znepokojuje diváky. Sahá přitom do maskulinního svědomí v otázkách společenské nerovnosti. A toho, kam muži obvykle nedohlédnou.
Na sociálních sítích sklidila převážně kladné reakce. Lidé o jejím vystoupení napsali, že za pár minut a nahá dokázala říct lépe, co se jiní snažili vyjádřit v oblecích a pomocí čtecího zařízení.
Někdy se věci prostě nedaří. Třeba když jste správce bytového domu plného sobeckých lidí, mezi kterými nechybí vaše sexuálně frustrovaná manželka nebo ovdovělý soused, který utápí žal v alkoholu.
Roman Polanski byl francouzskou filmovou akademií oceněn za režii svého nového dramatu Žaluji. Slavnostního večera se nezúčastnil kvůli „obavám z veřejného lynče“.
Polanski je ve Spojených státech stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v roce 1977. Ve Francii ho loni ze znásilnění v 70. letech obvinila další žena.
Francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší film získalo drama Střídavá péče režiséra Xaviera Legranda. Snímek obdržel i další tři ocenění, a to za nejlepší herečku, původní scénář a střih.
Francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší film v noci na dnešek získal snímek Fatima režiséra Philippa Faucona. Roli favorita na slavnostním udílení cen nepotvrdil film Marguerite, natočený částečně v České republice. Film ale získal bronzovou trofej mimo jiné za nejlepší výpravu, kterou převzal český architekt Martin Kurel. Stal se tak prvním Čechem, který dostal Césara. Čestné ocenění za celoživotní dílo v pátek připadlo americkému herci Michaelu Douglasovi.
Polsko-francouzský tvůrce Roman Polanski získal v pátek francouzské filmové ocenění César za nejlepší režii. Snímek La Vénus à la fourrure, tedy Venuše v kožichu, pojednává o sadomasochistickém vztahu režiséra a herečky. Podle agentury AFP se v něm prolíná umění a realita.
1:16
|Igor Maňour, Jan Šmíd, Jan Prokeš, Martin Hromádka|Film
Snímek Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho se stal nejúspěšnějším francouzským filmem roku. Získal celkem pět Césarů a to v těch nejdůležitějších kategoriích. Stejně favorizovaný snímek Na dřeň proměnil čtyři nominace, ale v kategoriích méně významných.
Francie dnes žije filmem. V pařížském divadle Chatelet se budou už po osmatřicáté předávat sochy Césara, francouzské obdoby oscarů. V centru pozornosti jsou letos dva filmy – snímek Láska a také Rez a kost.
Francouzská Filmová umělecká akademie rozdělovala v pátek večer filmové ceny César. Nejpozoruhodnějším snímkem se stal The Artist - Umělec, který posbíral ocenění ještě v pěti dalších kategoriích.
V Paříži se koná už 37. ročník udělování francouzských filmových cen César. K favoritům patří například i snímek Nedotknutelní, který byl loni ve Francii nejnavštěvovanějším filmem roku.
V Paříži se už po šestatřicáté udílela prestižní filmová ocenění za uplynulý rok. Filmem roku se stal snímek O bozích a lidech, nominovaný celkem v deseti kategoriích, za režii si tradiční bronzovou sošku odnáší režisér Roman Polanski a zahraničním filmem roku je podle očekávání Social Network.
O bronzovou sošku Césara, francouzské verze amerických Oscarů, dnes bude v pařížském divadle Chatelet bojovat čtyřicet šest filmů v jedenadvaceti kategoriích. Za favorita je považován snímek O bozích a lidech.
Prognóza se splnila. Film Jacquesa Audiarda získal cenu za nejlepší francouzský film. Se třinácti nominacemi na filmové ceny César byl hlavním favoritem.