Oceněním chtějí porotci poukázat na lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří se se svým handicapem vyrovnali a pomáhají ostatní. Letos bude po osmé udělena Cena veřejnosti.
Filip Pšenčík se narodil s rozštěpem páteře, navzdory svému handicapu ale jako architekt pomáhá svým klientům s úpravou bydlení a výběrem pomůcek, které jim ulehčují život.
Bronzovou plastiku s názvem Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka převzal Marek Navrátil na zahradě pražského Anežského kláštera. Cenu veřejnosti si odnesla psycholožka Zuzana Němčíková.
Ocenění od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj hendikep věnují práci pro ostatní. Porota v tomto roce vybírala z 21 kandidátů a kandidátek.
Porota vybírala z 31 kandidátů a kandidátek. Cenu veřejnosti, o jejímž udělení hlasují lidé na internetu, obdržel Martin Kabát z organizace ADAM - autistické děti a my.
Laureátkou Ceny Olgy Havlové se stala Naděžda Nováková, předsedkyně ostravské společnosti Roska. Odborná porota ji vybrala z celkem šestadvaceti nominovaných.
Cenu Olgy Havlové letos získal umělecký fotograf Václav Fanta z Prahy. Před 25 lety přišel o zrak, doma ale nezůstává ani ve svých 76 letech. Založil například pěvecký sbor nevidomých Vokál a je také autorem deskové hry pro pro lidi bez zraku QARDO, která získává popularitu po celém světě.
Absolutní hudební sluch, píle a skromnost - vlastnosti, které má pan Ladislav Dohnal ze Sezimova Ústí. Jako malý přišel v důsledku nemoci o zrak. Přesto dokázal zúročit své nevšední hudební nadání a stát se učitelem hudby. S úctou a láskou na něj vzpomínají stovky jeho studentů. Za svou dlouholetou pedagogickou činnost i za občanskou aktivitu získal dnes Cenu Olgy Havlové.