Zvolený americký prezident Donald Trump vyzval Nejvyšší soud Spojených států k pozastavení zákona ohledně TikToku. Trump uvedl, že soud by mu měl poskytnout čas, aby nalezl „politické řešení“ sporu.
„Digitalizace musí být užitečná. Pak pro nás bude mít stejný význam jako třeba elektřina,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz americký odborník na informační technologie a státní správu David Eaves.
Zákon, který již podepsal americký prezident Joe Biden, předpokládá, že pokud se prodej neuskuteční, bude síť TikTok v USA zakázána. ByteDance má na prodej sítě devět měsíců.
Zpřísnění kontroly čínské vlády nad soukromými firmami vyvolalo v USA a dalších západních zemích obavy, jak velkou kontrolu má čínská komunistická strana nad ByteDance a daty, která má k dispozici.
Provozovatel aplikace s rozhodnutím ani s výší pokuty nesouhlasí. Tvrdí, že na většinu vytýkaných záležitostí už zareagoval změnami v ochraně osobních údajů.
Studie zveřejněná Evropskou komisí tvrdí, že sociální média nedokázala zabránit šíření ruské propagandy. Novinář Petr Koubský upozorňuje na limity, na které demokracie při tomto boji naráží.
Bývalý vedoucí pracovník čínské společnosti ByteDance obvinil vládnoucí čínskou komunistickou stranu, že skrze TikTok získávala data o protivládních demonstrantech a aktivistech v Hongkongu.
„Za mě ukládá data stejně jako jiná sociální síť. Nemyslím si, že je o něco nebezpečnější než třeba Facebook. To bych nemohla mít žádnou síť,“ říká pro iROZHLAS.cz influencerka Anette Rücker.
Tahanice o TikTok jsou součástí širšího globálního soupeření mezi Čínou a USA a jejich západními spojenci o technologickou a ekonomickou převahu, napsala agentura AP.
„Je pravda, že čínské firmy jsou potenciálně podřízeny jakýmkoli požadavkům stranického vedení Číny, tudíž se nedá na TikTok spoléhat jako na bezpečnou věc," říká Petr Koubský, redaktor Deníku N.
„Kvůli růstu naší komunity se snažíme rozšířit i kapacitu našich datových úložišť v Evropě,“ uvedl šéf TikToku pro Evropu. Společnost nyní dokončuje plány na datové centrum v Irsku.
Odkazy a uživatelská jména, které Twitter na seznamu nepovolených platforem výslovně neuvádí, jeho novou politiku neporušují. Síť Truth Social, kterou vyvinula společnost Donalda Trumpa, tam patří.
Pět amerických států zakázalo vládním zaměstnancům používat na služebních přístrojích aplikaci TikTok. Obávají se úniku informací do Číny. Majitel aplikace firma ByteDance ale trvdí, že nic nehrozí.
Velmi úspěšné jsou hashtagy odkazující na wagnerovce. Analytici odhalili i videa, která třeba nijak nesouvisí s touto skupinou, ale zato oslavují a vybízejí k agresi proti Ukrajincům.
Na základě navrhované dohody by podle Trumpa mohla vzniknout nová společnost nazvaná TikTok Global se sídlem v americkém Texasu, která bude vlastnit operace aplikace TikTok v USA.
Tažení proti aplikaci zdůvodňuje prezident obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda podle něj může získávat informace o amerických občanech.
Prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje TikTok v USA zakázat a odmítl připustit prodej aplikace Microsoftu. Svůj názor ale změnil. Microsoft tak pokračuje ve vyjednávání o koupi.