„Je velmi jednoduché pochopit, co se vlastně děje – je to brazilská varianta P.1, která se šíří po celém kontinentu,“ cituje WSJ uruguayského ministra zdravotnictví Daniela Salinase.
„Na pacientech bylo vidět, že mají z koronaviru strach a určitý respekt. Navíc se báli i toho, že pro ně v nemocnici nezbyde místo,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz epidemioložka Nikola Sklenovská.
Brazílie je domovem necelých tří procent světové populace, ale v současnosti na ni připadá téměř třetina denních případů úmrtí na covid-19. Za vysoký počet je zodpovědná převážně mutace koronaviru.
Zoufalství a vyčerpání zažívají zdravotníci napříč celou Brazílií. „Snažíme se jen redukovat rozsah škod…Jakmile zřídíte nová lůžka, okamžitě se zaplní,“ říká tamní lékařka.
Francouzské ministerstvo zdravotnictví zmobilizovalo veškerý svůj personál i rezervy a uvolnilo co nejvíce nemocničních lůžek. Zpřísnilo také podmínky pro nemocný personál.
Kdy se nové varianty koronaviru z JAR a Brazílie poprvé vyskytly? Proč znamenají riziko? A co to znamená pro očkování proti koronaviru? Přečtěte si, co víme o „brazilské“ a „jihoafrické“ mutaci.
„Něco takového tu ještě nebylo, ani v loňském roce ne,“ popisuje lékař krizi ve městě Manaus, které bylo na podzim považováno za „vzor“ teorie kolektivní imunity. Důvodem krize je zřejmě nová mutace.