21. ledna sestoupil do atmosféry nad střední Evropou asi 100 kilogramů těžký a metr velký bolid, tedy velice jasný meteor. Postupně se rozpadl na malé části.
„Jejich aktivita je zajímavá tím, že občas bývají velice jasné, protože jsou tvořeny většími částicemi,“ říká o Tauridech astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Pozorovat je bude možné nejdříve od 23.00. „Pozorovací podmínky v době maxima meteorického roje Orionidy budou velmi dobré,“ uvedl web České astronomické společnosti.
Nad jihozápadními Čechami před dvěma dny proletěl meteroid. Byl velký asi jako házenkářský míč a vážil kolem pěti kilogramů, informoval Jaroslav Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd.
Středeční noční nebe rozjasní meteorický roj Geminidy. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je dvojnásobek než v případě známějších Perseid.
Astronomický ústav Akademie věd vyzval veřejnost, ať mu pomůže s hledáním bolidu, který spadl minulou neděli na jihu Čech. Kdo se chce zapojit do hledání, měl by hledat v Českých Budějovicích.
Zemskou atmosférou večer proletěl další velmi jasný meteor, takzvaný bolid. Zaznamenaly ho i čtyři kamery Českého hydrometeorologického ústavu na Milešovce, v Seči, Kostelní Myslové a Svratouchu. Viděli ho také obyvatelé Prahy východ, kteří se dívali na oblohu směrem na jih.
Zemskou atmosférou večer proletěl jasný meteor, takzvaný bolid. Jde o menší těleso, které se může odpojit od většího roje meteorů. Bolid proletěl nad Polskem a lidé ho mohli vidět i ze severu Čech a Moravy.
Experti z České geologické služby dostali šestigramový úlomek meteoritu, který před měsícem dopadl na Vysočinu. Bolid je v Praze v laboratoři nejlepšího českého znalce meteoritů Jakuba Halody. Zacházet se s ním musí jako v rukavičkách.
Astronomové určili typ meteoritu spadlého na Vysočině. Je to chondrit a nalezený kousek váží okolo šesti gramů. Jde teprve o 23. bolid na světě s rodokmenem.
Astronomové našli část meteoritu, který na území Česka spadl před necelými dvěma týdny. Přibližně jeden centimetr velký úlomek našli hledači z Pelhřimova. Českému rozhlasu to potvrdil Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd.
Už týden prohledávají astronomové několik set metrů čtverečních lesa na Vysočině. Pátrají tam po velmi vzácném meteoritu o velikosti dětské pěsti. Teď vyzývají amatérské nadšence, aby se k nim přidali.
Na obloze dnes bude možné vidět výjimečný meteorický roj Geminidy. Svého maxima dosáhne ve 13 hodin. V případě jasného počasí je roj dobře pozorovatelný. Za ideálních podmínek může létat až 120 meteorů za hodinu.
V úterý v podvečer zaznamenali lidé z mnoha koutů Česka na obloze jasně zářící meteor, takzvaný bolid. Jev popisují jako záblesk dlouhý až devět vteřin. Části meteoru pak dopadly na zem. Vydal se je hledat vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Spurný.
Na řadě míst v Česku mohli lidé v úterý v podvečer vidět na obloze takzvaný bolid. Jasně zářící meteor zaznamenaly celkem čtyři astronomické stanice, třeba v Kroměříži nebo Valašském Meziříčí. Zahlédli ho i pozorovatelé od Šluknovského výběžku na severu až po jižní Moravu a údajně i na Slovensku.
Astronomové žádají svědky, kteří viděli ve středu v podvečer jasný meteor na obloze, aby jim poskytli své záběry i ústní svědectví. Jev, obecně známý jako padající hvězda, ovšem v tomto případě s jakýmsi chvostem připomínajícím kometu, mohli lidé vidět několik sekund nad severní částí České republiky.