„Největší srážky byly na Šumavě a v podhůří Šumavy. V Churáňově od úterního rána spadlo 40 milimetrů vody,“ řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
U jezu nedaleko obce Heřmaň na Písecku skočily v neděli odpoledne do řeky nejprve dvě děti. Začaly se topit, proto je dospělí muž a žena chtěli zachránit, ale sami začali mít ve vodě problémy.
Druhý povodňový stupeň platí ve Stodůlkách na Křemelné a v Rejštejně a Sušici na Otavě. Prvního povodňového stupně pak dosáhly Vydra v Modravě, Vltava a Blanice.
Už skoro měsíc si mohou obyvatelé Vlašimi vyjít na procházku po nové cestě kolem řeky Blanice. Ta vznikla spolu s protipovodňovými úpravami, které mají město chránit před stoletou vodou.
Okolí řeky Blanice ve Vlašimi se proměňuje tak, aby řeka při povodních neohrožovala město a aby z něj měli užitek i tamní obyvatelé. Protipovodňová opatření jsou z velké části hotova a při nedávných povodních už výrazně pomohla. Teď probíhají práce na rybích přechodech, brzy vznikne i nová lávka přes řeku.
Nejviditelnější škody po červnových povodních už jsou odstraněny, někteří lidé ale stále ještě bydlí v provizorních podmínkách. To je případ i obyvatel několika domů v Milenovicích u Protivína na Písecku. Tamní zahrady a domy zaplavila rozvodněná říčka Blanice. Na první pohled už tam lidé škody odklidili, uvnitř domů se ale stále drží vlhkost.
V Putimi na Písecku sice voda v Blanici i v mlýnském náhonu částečně opadla, lidé se ale vrátí domů nejdříve o víkendu. V obci zatím pokračují práce na odstranění dřevěné lávky, která překonala několik set metrů a zasekla se o místní kamenný most.