Celý tento týden budeme představovat nejběžnější ze skupin, které sestavili sociologové z Institutu 2050. A začneme u vůbec nejpočetnější skupiny, které výzkumníci přezdívají Vlažní.
Přes dvě miliardy korun Češi ročně utratí za výrobky s nálepkou BIO. Vyplývá to ze statistik ministerstva zemědělství. Obliba biopotravin mezi zákazníky stoupá. Zboží prodávají nejen specializované prodejny, ale i supermarkety nebo internetové obchody. A s větším zájmem roste i počet biofarmářů. V současnosti jsou jich po celém Česku tisíce.
Jsou biopotraviny zdravější a hodnotnější z hlediska výživy než běžná potravinářská produkce? Názory odborníků se rozcházejí. Řada z nich tvrdí, že takzvané ekologické zemědělství nutně nezásobuje trh potravinami, které by v důležitých nutričních hodnotách vyčnívaly nad průměr. Obhájcům bioproduktů teď ale hraje do karet nová mezinárodní vědecká studie univerzity v Newcastlu.
Nejskloňovanějším slovem na největším potravinářském veletrhu na světě je ‚bioprodukt‘. Berlínský Grüne Woche, na který každoročně zavítá přes čtyři sta tisíc návštěvníků, se zaměřuje na ekologický chov zvířat, zdravou výrobu potravin a na biopotraviny. Nálepka bio je i na pivním stánku.
Centrum Chrudimi dnes bude patřit pěstitelům biopotravin, ale i zpěvákům a bubeníkům. Tradiční biojarmark nabízí nejen nejrůznější produkty, ale také informace o výrobě biopotravin nebo tematické soutěže a dílny.
Na českém trhu je stále více biopotravin. 60 procent je dokonce z domácí produkce. Na úvod devátého ročníku Měsíce biopotravin a ekologického zemědělství údaje zveřejnilo ministerstvo zemědělství.
Češi nakupují farmářské, bio a další zdravé potraviny čím dál víc v kamenných obchodech. V Brně se dokonce příští rok otevře farmářská prodejna na ploše srovnatelné se supermarketem.
Stále více lidí nakupuje bio potraviny přímo od farmářů. Nechtějí totiž platit zbytečné náklady za jejich dovoz do měst. Kromě dopravy se totiž v ceně potravin obvykle promítá jejich skladování, energie nebo třeba marže obchodníků.
Bio potraviny jsou stále populárnější. Ve snaze o co nejzdravější způsob života jsou ale nejdál v Bhútánu. Právě toto himálajské království se totiž jako první na světě chce stát 100% organickou zemí.
Nejasný původ produktů je jedním z nejčastějších problémů při nákupu na farmářských trzích. Organizátoři se této situaci snaží předcházet, založili proto Asociaci farmářských trhů. Členství v ní je pouze pro zodpovědné prodejce, kteří dodržují přísná pravidla.
Farmáři Dvorských z Olešenky nedaleko Přibyslavi si dnes jako dvacátí převezmou putovní Bartákův hrnec. Jde do prestižní cenu nejlepšího ekozemědělce, jejímž smyslem je propagace biopotravin a šetrného zemědělství.
|Igor Maňour, Silvie Třeslínová, Martin Hromádka, Veronika Neprašová|Zprávy ze světa
Kontrola biovajec z farmy na západě Německa odhalila až šestinásobně povolenou hranici množství jedovaté látky PCB. Ta je shodná s rakovinotvorným dioxinem, jehož výskyt v krmivu, vejcích a vepřovém mase otřásl německých zemědělstvím na počátku loňského roku.
Peníze na bio výrobu dostávají z Evropské unie někteří pěstitelé konvenčního ovoce. Přestože bio ovoce neprodukují, nehrozí jim za to žádné sankce. Podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka se problém týká zhruba tří tisíc hektarů ekologických sadů.
Během několika desetiletí zřejmě bude muset lidstvo přejít na principy ekologického zemědělství. Potraviny vyrobené z průmyslově hnojených surovin prý nahradí v regálech obchodů bio produkty. Ropy, ze které se umělá hnojiva vyrábějí, totiž nezadržitelně ubývá. Zároveň ale mizí také zemědělská půda.
Více než stovka domácích a zahraničních pěstitelů ovoce a zeleniny se ode dneška představí na výstavě Flora Olomouc. Jde o největší akci svého druhu v Česku. Hlavní expozice má název Paleta barev. Návštěvníky čeká velká přehlídka odrůd českého česneku, přehlídka kysaného zelí i krajové odrůdy ovoce.
České biopotraviny jsou bezpečné. Tvrdí to Agrární komora v reakci na šíření nebezpečné bakterie, která způsobuje, hlavně v Německu, krvácivé průjmy a selhání ledvin.
Mnozí drobní čeští zemědělci se dali na produkci biopotravin. Často našli volné místo na trhu a postupně se prosazují, například nabízejí zboží ve specializovaných řetězcích s biopotravinami, prodávají svoje produkty na farmářských trzích nebo přes e-shopy. Zdá se, že právě biovýrobky by mohly českým zemědělcům pomoci na cestě z krize.
Podíl ekologického zemědělství má do roku 2015 vzrůst ze současných deseti na 15 procent zemědělské půdy. Počítá s tím akční plán pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 až 2015. Ministr zemědělství Ivan Fuksa jej předkládá na dnešním zasedání vlády.
V České republice se stále zvyšuje počet školních jídelen, kde se vaří z biopotravin. V současné době jich je více než 40. Spojuje je projekt ministerstva zemědělství nazvaný Bioškoly. Děti v nich dostávají obědy ze zdravějších zemědělských produktů a plodin.
Také byste raději než v supermarketech nakupovali na trzích, nebo u soukromníků? Máte možnost, v Česku se zrodil bezplatný portál bedýnky.cz. Za necelý měsíc zkušebního provozu láme rekordy.