Do roku 2031 o podporu přijde víc než polovina bioplynek. Podle analýzy společnosti EGÚ Brno se jejich majitelům vyplatí investovat do přestavby na biometan. To ale pro všechny možné není.
Autobusy jihlavské městské dopravy začnou už brzy jezdit na bio CNG. Plnohodnotnou náhražku zemního plynu tam nebude nutné dopravovat přes půl světa, ale jen z asi 20 kilometrů vzdáleného Herálce.
„Každý rok se klimatický plán Prahy aktualizuje. Má rozpis, který by se měl ten daný rok splnit. A na konci roku se to vyhodnotí. Je to živý dokument,“ říká Jana Komrsková.
V experimentální laboratoři teď pěstují studenti rostlinky salátu v takzvané hydroponické jednotce. Vedle stojí velký biologický filtr a přibude tam brzy ještě malá bioplynová stanice.
„Vedle vepřína jsme postavili bioplynovou stanici. Elektřinu máme díky větrným elektrárnám. A na kraji celé vesnice máme bateriové úložiště,“ popisuje Siegfried Kappert z německé vesničky Feldheim.
ČD Cargo pomáhá s převozem surovin z Ukrajiny, píše deník E15. Mf Dnes zase upozorňuje, že se Česko potýká s největším nárůstem planých neštovic za deset let. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
„Válka nám změnila priority. Tou první prioritou je teď nahradit plyn a uhlí. Není mi to příjemné přiznat, ale jádro je až na třetím místě,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Cena zemního plynu je tak vysoká, že úprava bioplynových stanic na výrobu biometanu se dnes vyplatí i bez dotací. Čeští vědci si už v roce 2013 nechali patentovat postup výroby biometanu z bioodpadu.
Díky modernizaci se zvýší kapacita kalových nádrží, použití kalů jako hnojiva na zemědělskou půdu bude efektivnější. Navýší se také objem vyrobeného stlačeného bioplynu.
Evropská komise představí v úterý plán, jak urychlit snižování závislosti na dovozu zemního plynu z Ruska. Reaguje tak na ruskou invazi na Ukrajinu i na vysoké ceny energií.
Od ledna do června inspekce pravomocně udělila asi 650 pokut za skoro 40 milionů korun. V letech před covidovou pandemií jich přitom rozdala za půl roku přibližně jednou tolik.
Zatím se bioplyn využíval jenom k výrobě elektřiny a tepla. V Rapotíně z něj ale nově dokáží získat čistý biometan. Ten má v podstatě stejné vlastnosti jako zemní plyn.
Boom solárních elektráren a bioplynových stanic zřejmě brzy skončí. Změna klíčového zákona by měla platit od začátku příštího roku. Provozovatelé nových zdrojů energie potom nedostanou podporu a provoz takových zařízení se nevyplatí tolik, jak tomu je dnes. Vše ale záleží na rychlosti legislativního procesu, zákon musí projít vládou, parlamentem a musí ho podepsat prezident.
Boom bioplynových stanic je jedním z důvodů přemnožení divokých prasat. Tvrdí to někteří myslivci. Farmáři prý kvůli bioplynu pěstují enormní množství kukuřice a řepky, kde prasata nacházejí úkryt před lovci. Zemědělci takovou souvislost odmítají.
Při explozi v bioplynové stanici v Chotětově na Mladoboleslavsku se těžce zranili dva lidé. Policie evakuovala okolí, obyvatelům ale podle ní už žádné nebezpečí nehrozí.
Libkova Voda na Pelhřimovsku čelí žalobě nizozemského investora. Po obci požaduje odškodné 2,5 milionu korun za neuskutečněný záměr na výstavbu bioplynové stanice. Částka je jen o půl milionu nižší, než je celý roční rozpočet obce a mohla by tak být pro vesnici likvidační. Dnes má být jasné, zda bude muset obec skutečně pokutu zaplatit.
V Libkově Vodě na Pelhřimovsku se dnes koná referendum kvůli bioplynové stanici. Na obecním úřadě budou lidé odpovídat na otázku, zda souhlasí s její výstavbou v obci a v katastrálním území Libkova Voda.
Ministerstvo zemědělství zřejmě zastavilo dotace na výstavbu bioplynových stanic bez dostatečných důvodů. Jeho obavy z přílišného nárůstu výkupu elektřiny za garantované ceny zatím nepotvrdil Energetický regulační úřad. Ten sice bude mít konečná čísla až koncem měsíce, už teď se ale zdá, že podobný boom jako u solárních elektráren nehrozí. Zemědělcům však bez dotací hrozí vážné problémy.
Provozovatele bioplynových stanic ve středních Čechách možná čekají podobné problémy jako majitele slunečních elektráren. Kvůli nedostatečné kapacitě přenosových soustav by energetická společnost ČEZ mohla už brzy přestat připojovat tato zařízení do sítě.
Společnost, která chce v Šenově u Ostravy stavět bioplynovou stanici, musí své plány přepracovat a doplnit. Rozhodl o tom dnes krajský úřad. Proti záměru protestují desítky lidí. Mají strach ze zápachu a hluku automobilů.
Radní i obyvatelé Havířova a Šenova u Ostravy protestují proti plánované bioplynové stanici. Ta má vyrůst v Šenově a ročně zpracovat 20 tisíc tun biologického materiálu ze zemědělství.
Podpora obnovitelných zdrojů z biomasy a bioplynu by mohla v České republice způsobit podobný problém, jaký nedávno představoval takzvaný solární Boom. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek s tím, že připravovaný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů nepočítá s podporou nových zařízení tohoto typu. Co víc, současnou podporu chce ministerstvo zredukovat.
Ve Žďáru nad Sázavou dnes odstartuje zkušební provoz unikátní bioplynová stanice. Jako první v republice zpracuje i komunální odpad z domácností, například trávu ze zahrádek, zbytky ovoce a zeleniny, staré pečivo i čajové sáčky.
Bioplynové stanice se stávají stále populárnějšími mezi českými zemědělskými podniky. Zatímco loni podalo žádost o dotaci na zřízení bioplynové stanice jen 34 zemědělských podniků, tak letos je to už více než 80 podniků. Farmáři na ně mohou získat stoprocentní úvěry a jejich provozem většinou dotují další nerentabilní části podniků.
V Česku v posledních letech přibývá takzvaných bioplynových stanic, zatím jich tu funguje kolem osmdesáti. Představují investice za desítky milionů korun, které by se ale měly vyplatit.
Severní plynovod na dně Baltského moře není tak špatný nápad. Myslí si to bývalý polský prezident Aleksandr Kwasniewski. Prolomil tak bariéru dosud jednotného odporu Polska proti stavbě plynovodu. Poláci a většina pobaltských zemí s tímto rusko-německým projektem nesouhlasí.