Platební terminály mohou zamítat některé bezkontaktní platby kartami do 500 korun bez informace o důvodu zamítnutí. V takovém případě lze platbu provést vložením karty do terminálu a zadáním PIN.
Češi si platební karty oblíbili a používají je nejčastěji ze všech obyvatel Evropy. Jen v prvním čtvrtletí s nimi uhradili zboží a služby za skoro 130 miliard korun.
Ujela vám někdy tramvaj, protože jste sháněli papírovou jízdenku? Na stále více místech v Česku už stačí mít při nástupu do vozů hromadné dopravy bezkontaktní platební kartu.
Praha nasadila do provozu dvě tramvaje linky 22, ve kterých můžou cestující ode dneška zaplatit jízdenku bezkontaktní platební kartou. Koupit si lístek takovým způsobem už můžou lidé od loňského roku třeba v Liberci, Plzni nebo Brně. Přidat se chtějí i další města.
Češi si velmi oblíbili bezkontaktní placení kartou. Za měsíc s ní v průměru utratí 1700 korun, a řadí se tak na první místo v Evropě. Paradoxně ale v Česku pořád převažuje platba v hotovosti.
Bezkontaktně už můžete platit třeba jízdenku v liberecké tramvaji nebo brněnském městském autobusu. Nově jde takto zaplatit také u řidičů autobusu třeba z Prahy do Jeseníku. Další firmy o zavedení služby uvažují, jiné ji odmítají kvůli bankovním poplatkům.
Bezkontaktní platební karty nejsou podle sdružení Iuridicum Remedium bezpečné. Informace o kartě, jejím držiteli a provedených transakcích prý mohou zloději jednoduše získat a zneužít k neoprávněným platbám.
Češi drží přes 10 milionů platebních karet. Jak vyplývá ze statistik Sdružení pro bankovní karty, jednoznačně při jejich používání dávají přednost přímému placení v obchodech na úkor výběrů hotovosti z bankomatů.
Rok 2012 je podle odborníků rokem bezkontaktního placení. Jeho největší výhodou je rychlost. Přiložíte kartu k terminálu, nic nepodepisujete, nezadáváte PIN. Platba trvá jen pár vteřin a je hotovo.