Analytik poukazuje na to, že velkým tématem polské politiky je zemědělství, přičemž zemědělci jsou i poměrně silnou voličskou skupinou, a vláda se tak snaží vystupovat jako ochránce jejich zájmů.
„Musíme situaci úzce sledovat a poohlížet se po tom, kdo může být novým Prigožinem. Může to být začátek širšího trendu, kdy elity budou brát moc a sílu do vlastních rukou,“ říká Pavel Havlíček.
Hrozba, že Maďarsko přijede v přepočtu o téměř 190 miliard korun z evropských fondů, podle Janebové zafungovala jako motivace k ústupkům. Vláda Viktora Orbána proto vůbec poprvé pracuje na reformách.
Podle Rezkové je legitimita čínských komunistů založena na tom, že lidem slibují výkonnou ekonomiku, a tím i lepší život. Daný slib se nyní nedaří naplňovat, na změnu ve vedení to ale přesto nevypadá.
„Obraz o válce, Ukrajině a Evropě je postaven do natolik absolutních pozic, že kdyby teď Kreml chtěl uznat chybu nebo zmírnit taktiku, tak to není možné,“ míní analytička Tereza Soušková.
„Pokud Ukrajina ještě před příchodem prvního ruského vojáka ekonomicky zkolabuje, lze říct, že Rusové vyhráli. Ukrajinský stát se může oslabit, ne-li zhroutit,“ varuje v rozhovoru analytik Havlíček.
„Orbán vsází na pozici velkého státníka, se kterým se velmoci baví, je pro ně důležitý a Maďarsko pod jeho vedením je v Evropě velkým hráčem. To by mu mohlo ve volbách pomoci,“ říká analytička.
Praha||Anna Urbanová, Martin Štorkán|Zprávy z domova|Původní zpráva
„V mém pojetí smrti chápu, že její duše teď ještě pracuje, a rozumím tomu, že jí nedělá moc dobře, že se okolo toho víří takový emocionální prapodivný kvas,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Jaroslav Dušek.
„Konečná podoba ústavních změn zřejmá není, nicméně bude odpovídat kompromisu mezi tím, co by chtěl Lukašenko – tedy udržet si moc, ideálně absolutní moc – a tím, co mu dovolí Moskva,“ míní expert.
„Od ledna přicházejí zprávy o tom, že režim zřizuje koncentrační tábory, ve kterých jsou lidé označováni do skupin podle barevných značek,“ přibližuje Pavel Havlíček.
Obavy o svou bezpečnost mají i další členové běloruské olympijské výpravy. Podle jejich prezidenta mají ti, kteří nezískali žádnou medaili, zvážit svůj návrat do vlasti, cituje tamní agentura.
V Česku rezonují témata Tchaj-wan, Tibet a lidská práva. V Maďarsku ale Čína nemusela přistoupit k žádnému potrestání, protože tam je politické prostředí vůči Číně velmi pozitivní.
„Kdo sčítá hlasy, ten i vyhrává,“ myslí si Pavel Havlíček. V roce 2004 navíc Lukašenko zrušil limit, kolikrát je možné obhájit prezidentský post. Teoreticky by jím mohl být do konce života.