Nehoda se stala kolem 11.00 místního času (03.30 SELČ) poblíž ostrova Melville, který leží severně od Darwinu. Stanice Sky News uvedla, že někteří vojáci se zatím nenašli.
Před dvaceti lety zaútočila americká a britská vojska na Irák, aby svrhla režim tamního diktátora Saddáma Husajna. Analytik Tureček poukazuje na negativní dopady a erozi mezinárodního práva.
Spojené státy mají svou osmou stálou posádku v Evropě. Zřídily ji v polské Poznani. Posádka bude poskytovat podporu americkým vojákům, kteří už v zemi slouží.
Armáda České republiky připravila tábor v Rančířově na Jihlavsku pro americké vojáky. Ti se přes Českou republiku začnou postupně přesouvat od úterý kvůli cvičení Saber Strike na Slovensko.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pátek upozornil, že invaze ruských sil na Ukrajinu může začít kdykoli, a to i v době konání zimních olympijských her, které končí 20. února.
Jednotky syrských Kurdů ve středu vyhlásily vítězství nad pokusem džihádistů otevřít věznici. Situace se ale zkomplikovala. V areálu se podle kurdských vojenských sil nadále brání až 90 ozbrojenců.
Při atentátu, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát-Chorásán, zahynulo 13 příslušníků americké armády a podle místních médií také nejméně 169 Afghánců.
S blížícím se datem, do kdy mají američtí vojáci Afghánistán opustit, bude armáda brzy nucena přesunout svou pozornost z přepravy Američanů a afghánských spolupracovníků na bezpečné stažení vojáků.
Podle dohody Bidenova předchůdce Donalda Trumpa s Tálibánem měly původně USA všechny své vojáky evakuovat už do dubna. Tento termín ale nakonec Bidenova administrativa posunula až na konec srpna.
Bojová mise Spojených států trvá od roku 2003, kdy americká koalice podnikla invazi do Iráku pod záminkou existence zbraní hromadného ničení. Zbraně se nikdy nenašly.
Podle některých pozorovatelů se nyní snaží Tálibán zaznamenat co největší územní zisky, aby měl po odchodu zahraničních vojsk výhodnou vyjednávací pozici.
Podle AP nyní američtí představitelé uvádí, že celá operace by mohla být prakticky hotová do měsíce. Vojáci jsou potřeba k zabezpečení a provedení odchodu, jejich stažení zřejmě bude až to poslední.
Výsadkáři vstoupili do objektu poblíž letiště, o němž si mysleli, že patří do výcvikového prostoru, a také jej „vyčistili“. Šlo ale o prostory, kde bulharští civilisté provozovali soukromé podnikání.
První skupina by měla do Rančířova u Jihlavy dorazit v neděli nad ránem, přes den se vyspí a večer pojede dál. Konvoj se bude přesouvat v noci mezi sedmou hodinou večerní a šestou hodinou ranní.
Z celkem 35 tisíc amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400, přičemž do jiných zemí v Evropě se přemístí 5400 armádních příslušníků.
Situace v Iráku je napjatá od doby, co americká armáda 3. ledna zabila v Bagdádu vlivného íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise.
V sobotu se Spojené státy a hnutí Tálibán dohodly, že by se zahraniční vojska měla stáhnout z Afghánistánu. Ne všichni však vnímají dohodu jako pozitivní vývoj, píše AFP.
Filipínský ministr zahraničí Teodoro Locsin na twitteru potvrdil, že ambasáda USA výpověď formálně přijala. Ukončení dohody vstoupí v platnost 180 dní od podání oznámení, informovala agentura Reuters.
Pentagon schválil zvýšení vojenské přítomnosti na Blízkém východě kvůli zvýšenému ohrožení amerických sil. Oznámili to nejmenovaní státní úředníci. Zvýšená bezpečnostní opatření přijal i New York.
Ve zprávě se rovněž hovoří o posílení Islámského státu v sousedním Iráku. Podle zprávy se Islámský stát v Sýrii snaží obnovit síly nejen v pouštních oblastech, ale i v táborech s migranty.
Současná fáze jednání, jejichž cílem je ukončit 18 let trvající konflikt, je podle místních činitelů nejdůležitější. Očekává se, že mírová dohoda by mohla být uzavřena již tento měsíc.
Agentura Reuters s odvoláním na svědka z místa napsala, že atentátník cílil na restauraci, v níž byli američtí vojáci a místní povstalci, které Spojené státy podporují.