Eliška Radikovská vede sbor seniorek Elpida. „Holky na koncertech potkávají hodně mladých lidí. Líbí se mi, že vidím, jak jim to dává hodně,“ pochvaluje si v rozhovoru.
„Na první závody jsem vyrazila v 71 letech do německého Oberstdorfu. Hned jsem vyhrála zlatou medaili,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál 77letá krasobruslařka Jana Přibylová.
Pokud by se podle ředitele odboru prevence kriminality Michal Barboříkapřepočítala práce dobrovolníků na peníze, měla by hodnotu více než 30 miliard ročně.
„Z pohledu sociálních systémů a financí je delší dožití lidí samozřejmě problém, ale jinak to považuju za úspěch,“ říká Jiří Hrabě a dodává, že každý bude ve stáří takový, jaký prožil celý život.
„Naše pracovní kariéra se stává kariérou dlouhou a ne každý si přeje zůstat u toho, čemu se vyučil v mládí. I ve vyšším věku může docházet k různým změnám,“ říká Iva Holmerová.
Lidé na Vysočině mají šanci dožít se vyššího věku než ve většině dalších krajů. Muži i ženy jsou v popředí žebříčku střední délky života, který přinesl Český statistický úřad. A třeba Jaroslavu Hájkovi z Kaliště sedmdesátka rozhodně v aktivním životě nepřekáží. Venku pobíhá kolem včel a uvnitř s tužkou v ruce, když píše texty dechovek.
Většina starých lidí nechce do domova důchodců. Ty jsou přitom v Česku plné. Mezinárodní Den seniorů, který připadá na dnešek, má důchodce při rozhodování a prosazování vlastní vůle podpořit.
Dnešek je Mezinárodním dnem seniorů. Svět si ho připomíná od roku 1991, kdy o něm rozhodlo Valné shromáždění OSN. Organizace spojených národů letos při této příležitosti vydala zprávu s názvem „Stárnutí v 21. století“. Odborníci v ní konstatují, že do roku 2050 budou v rozvíjejících se zemích čtyři pětiny obyvatelstva ve věku nad 60 let.