Do úřadu prezidenta Spojených států se s největší pravděpodobností vrátí republikán Donald Trump, který míří za vítězstvím v prezidentských volbách. Jak na to zatím reagují světové trhy?
Donald Trump varoval před propadem americké ekonomiky, pokud bude zvolena jeho soupeřka Kamala Harrisová. Aktuální vývoj ekonomiky může být pro volby zásadní.
Burzy mají za sebou černé pondělí. Trhy zachvátila panika a investoři se začali zbavovat akcií v USA, Asii i Evropě. „Dopad na ekonomiku nebude až tak zásadní,“ ujišťuje analytik společnosti J&T.
Důvodem propadu je podle analytiků kombinace očekávané recese ve Spojených státech, obav ze splasknutí bubliny umělé inteligence a také geopolitické napětí, které narůstá mezi Izraelem a Íránem.
Ve čtvrtek, po explozi vesírné rakety společnosti Elona Muska SpaceX, přišla automobilka Tesla o asi 13 miliard dolarů (279 miliard Kč) v akciích. Činí to asi 10 procent z každé akcie.
Vizionář Elon Musk se postaral o malé odreagování hráčů na akciových trzích od tíže války na Ukrajině. V centru pozornosti stanul jeho pokus převzít Twitter.
V českých médiích se ve středu dočtete, že policisté na Silvestra nechystají celorepublikové kontroly, někde ale posílí noční hlídky. Týkat se to bude třeba Prahy, píše Mf Dnes.
Vlády jednotlivých zemí sice postupně organizují soubory opatření na pomoc ekonomikám i jednotlivým firmám, dopad na trhy se ale zatím příliš neprojevuje.
Hlavní index evropských akcií zaznamenal nejhlubší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Investoři reagují na obavy z šíření nového typu koronaviru.
Výnos dluhopisů americké vlády se splatností deset let se ve středu výrazněji dostal pod výnos dluhopisu dvouletého, což se stalo poprvé od roku 2007. I tehdy se dostavila hospodářská recese.
Slibů kolem OKD, jak dlouho ještě může těžit, možná ještě padne hodně. Žádné definitivní rozhodnutí však kvůli riskantnosti takového závazku nelze v nejbližší době očekávat.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 2,32 %, tedy více než 600 bodů, a obchodování uzavřel na 25 387,18 bodu.
Akciové trhy se dostaly pod tlak kvůli obavám z negativních dopadů obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou a rovněž kvůli rostoucím výnosům dluhopisů.
Dow Jonesův index ztratil 2,13 procenta na 25052,83 bodu. Za dva dny tak klesl o 5,3 procenta, což je největší ztráta od února. Širší index S&P 500 odepsal 2,06 procenta na 2728,37 bodu.
Projev šéfky americké centrální banky povzbudil akciové trhy. Janet Yellenová naznačila, že brzy zvýší úrokové sazby. To pomohlo komerčním bankám. Díky nim akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování na novém rekordu, posílily všechny tři hlavní americké indexy, a akcie si připsaly až půl procenta. K jejich růstu přispěly také firmy Apple a General Motors.
Každé páté půjčené euro se nedaří italským bankám vymoct od dlužníků. Italské banky jsou téměř bez peněz. Nedaří se ani burzám. Jen od začátku letošního roku propadl index sdružující akcie nejvýznamnějších bank na Apeninském poloostrově skoro o polovinu.
Evropská centrální banka snížila úrokové sazby a chce do ekonomiky pumpovat mnohem víc peněz. Akciové burzy v Evropě a Spojených státech nejprve opatrně rostly, později ale své zisky odevzdaly. Euro posílilo vůči dolaru. Na devizovém trhu byl také docela silný tlak na posilování české měny.
Propad na čínských trzích vystrašil i Evropu. Na burzu letos od července do září poslalo akcie 53 firem - tedy o třetinu méně než loni. A klesl i kapitál, který nováčci získali od investorů. Zatímco loni se vyšplhal na sedm miliard eur, letos je to o dvě miliardy méně.
Akcie německé automobilky Volkswagen zahájily obchodování propadem o více než 20 procent. Jde o největší ztrátu za posledních šest let. Investoři tak reagovali na páteční obvinění úřadů, podle kterých firma falšovala údaje o toxických emisích.
Čína se snaží zastavit rychlý propad akciových trhů. Majitelé cenných papírů s více než pětiprocentním podílem ve firmách proto nebudou moci příštích šest měsíců svoje akcie prodávat. Úřady varovaly, že případné porušení nařízení budou tvrdě trestat. Podle některých ekonomů by se oslabení čínské ekonomiky mohlo přenést i na starý kontinent. Mohlo by totiž znamenat menší poptávku po evropských produktech.
Vyostřená politická situace mezi Ruskem a Ukrajinou stále více sráží hodnotu rublu. Někteří Rusové se proto měny zbavují a investují například do valut nebo komodit. Část z nich se obává tvrdých dopadů dalších sankcí, které mohou proti Rusku zavést Spojené státy a Evropská unie. Nejsou to jenom ruští investoři, kteří považují vývoj rublu za dramatický. Svoje aktiva v Rusku prodávají i zahraniční obchodníci.
Akciový trh stále častěji mluví o společnosti Twitter. Důvodem je její plánovaný podzimní vstup na burzu. Vedení Twitteru dnes oznámilo, že prodejem akcií chce získat přes 1,5 miliardy dolarů, tedy asi 30 miliard korun.
S ulehčením, ale bez euforie zareagovaly na víkendovou dohodu o pomoci španělským bankám evropské i asijské burzy. Posílily akcie, komodity i samotná evropská měna. Madrid získal pro bankovní sektor příslib až stomiliardové pomoci v eurech. Na rozdíl od Řecka, Irska a Portugalska bude Španělsko čerpat pomoc jen od členských zemí eurozóny. Rozsah záchranného balíčku je větší, než mnoho investorů čekalo.
Volební víkend ve Francii a Řecku se okamžitě projevil i na finančních trzích. Západoevropské akcie se na počátku pondělního obchodování citelně propadly. Ačkoli se může jednat o krátkodobý záchvěv, především výsledky v Řecku k uklidnění evropské ekonomiky příliš nepřispívají.
Americké akciové indexy v noci zavíraly kolem nuly, přesto za celý měsíc hlásí nejlepší výsledky od ledna roku 2007. Ještě lepšími čísly se chlubí trhy rozvíjejícího se světa, a to zejména ze zemí BRIC. Ani Evropa na tom s ohledem na stav periferních států není špatně. Akciím se tak i přes pokračující problémy eurozóny a hrozbu, že se od ní nakazí svět, daří.