O budoucnosti Pásma Gazy po válce zatím není jasno. Američtí činitelé prý navrhují, aby přechodně bezpečnost zajišťovaly mezinárodní síly, například složené z jednotek arabských zemí.
Papež František kanonizoval čtyři jeptišky. Dvě z nich v 19. století působily v Palestině. Jsou to vůbec první katoličtí světci, kteří se narodili a žili v Palestině, a jejich rodným jazykem byla arabština. Papež František ocenil zejména jejich službu lidem.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás na Valném shromáždění OSN tvrdě odsoudil letní izraelskou operaci v pásmu Gazy. Při bombardování, kterým Izraelci reagovali na přeshraniční raketové útoky palestinských radikálů, zahynulo přes 2000 obyvatel Gazy. Podle tamních úřadů mezi obětmi převažovali civilisté.
Rakety Hamásu zranily v Aškelonu na jihu Izraele dva civilisty, jednoho z nich těžce. Boje mezi palestinským hnutím a izraelskou armádou pokračují už šestým dnem. Nálety na Gazu podle Palestinců zabily 160 lidí. Většina z nich jsou civilisté. Palestinský prezident žádá OSN o mezinárodní ochranu pro jeho zemi.
Palestinskou vládu národní jednoty jmenoval prezident Mahmúd Abbás. Na finální podobě kabinetu se dohodli zástupci znepřátelených hnutí Fatah a Hamás. Úřednickou vládu povede akademik Rámí Hamdalláh a měla by ukončit sedm let trvající vnitropalestinský rozkol. S jakoukoli palestinskou reprezentací, na které se podílí Hamás, ale odmítá jednat Izrael.
Tisíce lidí vítaly v Ramalláhu Mahmúda Abbáse jako hrdinu. Palestinský prezident se tam vrátil z New Yorku, kde Palestina získala statut nečlenského pozorovatelského státu OSN.
Palestinci se dnes znovu pokusí urovnat spor, který už čtyři roky rozděluje jejich vedení. V Káhiře má jednat Západem podporovaný prezident Mahmúd Abbás a vůdce protiizraelského Hamásu Chálid Mišal. Hlavním bodem rozhovorů má být vytvoření společné přechodné vlády a příprava parlamentních i prezidentských voleb.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás předal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi žádost o přijetí Palestiny do světové organizace. To by znamenalo uznání samostatnosti. Palestinský prezident pak pronesl dlouho očekávaný projev.
Nezávislého státu na Západním břehu Jordánu, v Gaze a ve východním Jeruzalémě, se domáhá takzvané 'umírněné' vedení, které uznává existenci Izraele, a Západ ho považuje za partnera v mírových rozhovorech. Radikální palestinské skupiny naopak žádost prezidenta Abbáse v OSN už předem odmítly - právě proto, že z ní vyplývá uznání Izraele.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás požádal OSN o plné uznání Palestinského státu. I když Spojené státy už předem varovaly, že palestinskou státnost kvůli odporu Izraele zablokují, Abbásův živě přenášený projev vyvolal na palestinských územích bouřlivé oslavy.
Na půdě OSN v New Yorku dnes vyvrcholí diplomatická bitva o uznání palestinského státu. Takovou žádost tam chce podle svých dosavadních prohlášení předložit palestinský prezident Mahmúd Abbás. Proti palestinské státnosti v tuto chvíli ale ostře vystupuje nejen Izrael, ale také Spojené státy a několik evropských zemí.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás se možná setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, a to navzdory napětí kolem chystané palestinské žádosti o mezinárodní uznání. Abbás prohlásil, že je na takovou schůzku připravený, a podobně se po něm vyjádřil také Netanjahu.
V egyptském hlavním městě Káhiře začíná schůzka vysokých představitelů palestinských stran Fatah a Hamás. V posledních týdnech se zdálo, že by se znepřátelené vládnoucí palestinské strany mohly usmířit a dohodnout se na vytvoření přechodné vlády, v současnosti ale řeší nové neshody.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás je už druhým dnem v Egyptě. Po pádu Mubarakova režimu se teď u nového egyptského vedení snaží vyjednat podporu Palestincům.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes přiletí do Egypta. Stane se tak vůbec poprvé od svržení tamního prezidenta Husního Mubáraka. Mimo jiné bude s egyptskými představiteli diskutovat o mírovém procesu.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás se chystá na návštěvu pásma Gazy. Na první pohled je to všední informace, protože Gaza je palestinské území a Abbás stojí v čele palestinské samosprávy. Vzhledem k vnitropolitickému konfliktu jde ale o průlomovou událost.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás považuje za zcela nerealistické žádat, aby Izrael přijal milióny palestinských uprchlíků. Vyplývá to z dalších tajných dokumentů, které zveřejnila katarská televize Al-Džazíra.
Pokud Palestinci nezačnou jednat s Izraelem, ztratí podporu Spojených států. Takové ultimátum prý poslali Američané palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Informuje o tom arabský tisk.
Káhira se stala centrem blízkovýchodní i světové politiky. Nezávisle na sobě tam odcestovali izraelský premiér Benjamin Netanjahu, palestinský prezident Mahmúd Abbás a americký emisar Georgie Mitchell. Odděleně jednali se šéfem Ligy arabských států Amrem Músou nebo s prezidentem hostitelské země Husním Mubarakem, ale jednání o možnostech izraelsko-palestinských mírových rozhovorů nic nového nepřinesla.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás se prý v zákulisí pokouší zajistit, aby dostal Nobelovu cenu za mír. S odvoláním na diplomatické zdroje v Norsku to napsal izraelský deník Jediot Achronot.
Spojené státy se týden po dramatických událostech na Blízkém východě opět pokoušejí oživit mírový proces. Prezident Barack Obama dnes přijme v Bílém domě svého palestinského kolegu Mahmúda Abbáse.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás je ve velmi špatném zdravotním stavu a jen v posledních týdnech byl šestkrát v nemocnici. Tvrdí to arabský tisk, podle kterého Abbás nejspíš trpí problémy se srdcem.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás sesadil šéfa své kanceláře Rafíka Husajního. Vyvrcholil tak sexuální skandál jednoho z nejmocnějších mužů v palestinském vedení. Izraelská televize před dvěma měsíci odvysílala videozáznam, na kterém je nahý Husajní v ložnici cizí palestinské ženy.