Přenesme se o 85 let zpět, do 15. listopadu 1939. Na pražský Albertov se tehdy převážně studenti přišli rozloučit s Janem Opletalem. Poslední rozloučení přerostlo do velkého protestu proti okupantům.
Němci během říjnových protestů postřelili studenta Jana Opletala, který zraněním o necelé dva týdny později podlehl. Jeho pohřeb 15. listopadu 1939 se stal dalším výrazem vzdoru českého obyvatelstva.
Česko si připomíná Den boje za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studentstva. V Praze a dalších městech se konají pietní akce, happeningy, demonstrace a koncerty.
Hlavním dějištěm oslav byla tradičně Praha. Průvody, happeningy, koncerty, proslovy a další akce ke Dni boje za svobodu a demokracii se ale konaly i v dalších městech.
V sobotu si Český rozhlas Plus společně s Václavem Bělohradským, Pavlem Žáčkem, Václavem Profantem a Jefimem Fištejnem boj proti dvěma totalitám – nacistické v roce 1939 a komunistické v roce 1989.
Pietního aktu se zúčastnil bývalý předseda Senátu Milan Štěch, senátor Jiří Drahoš, předseda SPD Tomio Okamura, ministr dopravy Dan Ťok, někteří rektoři vysokých škol, zástupci církví i studenti.
Doba, ve které žijeme, se více či méně dotkne každého. Platí to také pro Jana Svobodu, který prožil začátek i konec německé okupace, další nástup totality v roce 1948 i srpnovou invazi.
Kolem roku 1939 přijížděly do Opavy zvláštní vlaky plné dětí ze Sudet. Mnoho z nich skončilo v tamním ústavu pro postižené. Reportér Českého rozhlasu našel dvě dosud žijící „sudetské děti“.