Zpravodaj ČRo v Libyi: Bombardování a střety pokračují
Tanky a další těžkou techniku nasadily jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v boji o město Závíja. Ve všech částech města se odehrávají prudké boje a tanky údajně ostřelují i domy. Na mnoha místech hoří, ozývají se výbuchy a ostřelovači pálí v ulicích na každého, kdo se odváží vyjít ven. Jednotky opozice se prý přeskupují a z obvodu města se stahují do centra. Pozorovatelé označují současnou bitvu za rozhodující pro obranu Tripolisu. Úspěchy znepřátelených stran v Libyi se ale zdají být střídavé. Jak z libyjského Benghází dodává zpravodaj ČRo Martin Dorazín, situace je nepřehledná.
Organizace spojených národů odhaduje, že v Libyi zatím zemřelo nejméně tisíc lidí. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen stanici BBC řekl, že Aliance neplánuje žádnou intervenci. Doplnil, že také vytvoření bezletové zóny nad Libyí by vyžadovalo přijetí rezoluce OSN. Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího mezitím hlásí, že dobyly část území na západě země. Povstalci však tvrdí, že kontrolují východní město Ras Lanuf, kde je významná ropná rafinerie.
V Benghází se nachází většina cizinců a novinářů, dál se příliš dostat nedá a ani se to nedoporučuje, protože ještě pokračuje bombardování a střety.
Napětí je cítíti v celém městě, protože nikdo neví, jestli letouny plukovníka Kaddáfího neshodí stejně jako včera v okolí města bomby. Domnívají se totiž, že zde povstalci mají velké sklady munice a zbraní.
Ve vzduchu je ovšem i obrovské uvolnění po změně, která přišla pro většinu lidí velmi nečekaně. V Benghází žije asi milion lidí a pozice Kaddáfího tu byla silná. Měl zde i své speciální jednotky a jednu z největších základen. Lidé žili v obrovském strachu.
Nyní však lidé získali pocit, že mohou něco změnit, zvláště ti mladí. Oslavují po večerech, že mohou žít normálním životem, jako to vidí v televizi či v sousedních zemích.
Situace však stále není jasná. Není jisté, zda povstalci postupují směrem k Tripolisu nebo ztrácejí své pozice, které velmi rychle ovládli.
Vytvoření bezletové zóny
Povstalci odmítají návrh Venezuely na vytvoření mezinárodní komise, která by vyjednávala o smíru. Kaddáfí přitom jmenoval nového libyjského vyslance do OSN a z výzev, aby odstoupil, si nic nedělá.
Možností, jak zabránit násilí, by mohlo být to, co všichni požadují - vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Navrhuje to i povstalecká vláda v Benghází v čele s bývalým ministrem spravedlnosti. Pozemní boje totiž nejsou tak silné. Povstalci ani nemají letadla a plukovník Kaddáfí neustále může útočit po celé zemi.
Libyjští rebelové nadále bojují s Kaddáfího jednotkami, střety, bombardování a výbuchy hlásí hned několik měst. Nejtěžší boje zažilo město Zavíja, nacházející se asi padesát kilometrů západně od metropole. Obě strany tvrdí, že ho momentálně kontrolují.
V uplynulých čtyřiadvaceti hodinách zemřelo asi sedmdesát lidí a několik set bylo zraněno, jde převážně o oběti bombardování Kaddáfího letectva.
Kaddáfí chce opět nabýt moc
Kaddáfího síly se pokoušejí znovu získat kontrolu nad městy Mistráta, Zavíja, Ras Lanuf, které je významným ropným přístavem, odkud se vyváží ropa do celého světa. Jsou na ni závislí jak povstalci, tak Kaddáfí.
Demonstranti se krátce střetli s bezpečnostními složkami také v Tripolisu. Policie proti nim ale použila slzný plyn a obušky, proto se rychle rozutekli.
V celé Libyi už od včerejška nefunguje internet a mobilní sítě mají rozsáhlé výpadky – jsou buď přetížené nebo fungují velmi špatně.
Modlitby střeží protiletadlové zbraně
Náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Kaim oznámil, že jeho vláda přijímá nabídku venezuelského prezidenta Huga Cháveze na zprostředkování mírových rozhovorů s povstalci. Ti ale s Kaddáfím jednat odmítají a požadují jeho bezpodmínečný odchod ze země.
Za to se včera modlily tisíce věřících při pátečních bohoslužbách v centru Benghází. O jejich bezpečnost dbali povstalci vybavení přenosnými protiletadlovými zbraněmi a střelami.
V Benghází se totiž obávali, že si plukovník Kaddáfí může vybrat jako cíl pravidelné shromáždění věřících, kteří se scházejí pod otevřeným nebem na břehu Středozemního moře.