Zemřel Robert Mugabe, bývalému prezidentovi Zimbabwe bylo 95 let
Zemřel bývalý dlouholetý autoritářský prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Informoval o tom server britské BBC s odkazem na rodinu. Mugabe byl předtím již několik měsíců v nemocnici v Singapuru.
Současný prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa označil Roberta Mugabeho za ikonu osvobození. „Jeho podíl na historii našeho národa a kontinentu nebude nikdy zapomenut. Nechť jeho duše odpočívá ve věčném pokoji,“ napsal na twitteru.
Bývalý diktátor v singapurské nemocnici zůstal poté, co byl na rutinní zdravotní prohlídce. V minulosti uváděl, že Singapur navštěvuje kvůli operaci oka. Mugabe se jezdil léčit do Singapuru již více než deset let.
Řada nejvyšších představitelů země se rovněž letecky přepravuje do okolních vyspělejších zemí. Úroveň zdravotnictví v Zimbabwe se totiž podle AP rychle zhoršuje.
Zemřel exprezident Zimbabwe, který v zemi vládl pevnou rukou přes 37 let. Jeho profil sestavil Ondřej Klapal
Politik a někdejší učitel Robert Mugabe vládl v africkém Zimbabwe pevnou rukou přes 37 let. U moci byl od roku 1980, kdy země získala nezávislost na někdejší koloniální mocnosti Velké Británii. Před rokem, 21. listopadu 2017, odstoupil po téměř 30 letech z funkce prezidenta. Učinil tak poté, co parlament zahájil proces jeho odvolání.
Mugabeho pád vyvolal armádní převrat z 15. listopadu, po kterém vojáci drželi autoritářského prezidenta i jeho manželku v domácím vězení. Armádě se nelíbilo, že Mugabe 6. listopadu odvolal viceprezidenta Emmersona Mnangagwu podporovaného generály.
Bývalý ministr pro národní bezpečnost Mnangagwa později Mugabeho v čele země nahradil.
Volební vítězství a skomírající země
Mugabe se narodil 21. února 1924, dálkově studoval filozofii a ekonomii v Jihoafrické republice a práva v Británii. Později působil jako učitel v tehdejší Jižní Rhodesii (nyní Zimbabwe) či v Ghaně.
V roce 1960 vstoupil do politiky, kdy se podílel na založení Afrického lidového svazu Zimbabwe, později stál také u vzniku Afrického národního svazu Zimbabwe – Vlastenecké fronty. V šedesátých letech byl Mugabe za svoji politickou činnost vězněn. V prosinci 1979 se zúčastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země.
Mnangagwa se stal novým prezidentem Zimbabwe, vyzval ke sjednocení lidu
Číst článek
V nově vzniklém Zimbabwe byl Mugabe nejprve premiérem, funkci prezidenta získal v prosinci 1987 a od té doby vyhrál patery prezidentské volby (v letech 1990, 1996, 2002, 2008 a 2013). V době své abdikace byl ve svých třiadevadesáti letech nejstarší hlavou státu na světě.
Mugabe po sobě zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace i nedostatek potravin. Mimo jiné vyvlastnil zimbabwské bělošské farmáře, čímž zemi, dříve přezdívanou obilnice Afriky, přivedl do velké bídy.
Vyvlastněné majetky totiž předával svým stoupencům, většinou veteránům z války za nezávislost, kteří o zemědělství neměli ani ponětí. Západ ho také kritizoval za porušování lidských práv.