Zahraniční tisk o reakcích na nový návrh rezoluce RB OSN
Zahraniční noviny píší o reakcích britského tisku na nový návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Iráku, o tom, že Tony Blair by neměl zapomínat na Severní Irsko a také o tom, že referendum v Čečensku nic nevyřeší.
Spojené státy a Velká Británie předložily za podpory Španělska Radě bezpečnosti OSN nový návrh rezoluce o Iráku - a protože tak učinily v rozumnou denní hodinu i z pohledu evropského času - stačily uýž s prvními reakcemi přispěchat deníky ve Velké Británii -
Jejich články a komentáře shrnuje náš londýnský spolupracovník Milan Kocourek.
A ve Velké Británii ještě zůstaneme - premiér Tony Blair plánuje konečné kroky k válce v Zálivu, neměl by ovšem zapomínat na situaci v Severním Irsku, podotýkají britské Timesy. Stále sice platí dohoda o příměří a návrat k válce je - po jedenáctém září - téměř nemyslitelný. Pokud ovšem dojde 1.května k volbám do Ulsterského shromáždění, pak strana Sinn Fein pravděpodobně převezme úlohu hlavní politické nacionalistické strany.
Sinn Fein byla dlouho na rozhraní mezi politikou a bojem. Nakonec přišel okamžik, kdy si musela vybrat. Ovšem ani případě jejího vítězství nemůžeme být optimističtí ve vyhlídkách na trvalý mír v Severním Irsku. Za prvé - pravděpodobný konflikt v Iráku bude nyní zaměstnávat celý svět a severoirský problém ustoupí do pozadí. Za druhé - Bílý dům už přestal hrát roli zprostředkovatele. Naopak naznačil, že Sinn Fein není v Bílém domě vítána, pokud bude existovat podezření na její spojení s teroristy, píše britský list The Times.
Přenesme se na východ - ruský deník The Moscow Times se domnívá, že květnové referendum v Čečensku o budoucnosti této - stále ještě ruské provincie -- nic nevyřeší. Zabýval se někdo otázkou volebních místností? Lidé budou muset projít místy, která jsou střežená povstalci, než se dostanou do hlasovacích středisek. A jaké jsou šance, že zůstanou naživu? Pokud by referendum přineslo konec "vyhlazovacích operací", nastolení právního pořádku v Čečensku, zabránilo loupežím a násilí - pak by určitě bylo užitečné, pokračuje ruský deník.
Ale na druhou stranu - tohle všechno je přece nutnou podmínkou pro uspořádání referenda. Dnes jsou na všech stranách lidé, kteří mají zájem na občanské válce a těží z ní. Špatně připravené referendum může vyústit v sociální napětí, které se rozšíří i za hranice Čečenska. Mnohem lepším řešením než všelidové hlasování by bylo uspořádání konference, která by se zabývala hledáním mírového řešení v čečenském konfliktu. Ruská vláda by se měla soustředit spíše na tento úkol a zahrnout do jeho řešení i mezinárodní organizace. Konference na politickém základě by znamenala pro Čečensko novou éru , dodává ruský deník The Moscow Times.