Zahraniční tisk komentuje návštěvu ministryně Riceové v Rusku

Ministryně zahraničí USA Condoleeza Riceová jede dnes na návštěvu do Ruska. Z Moskvy se naopak zpátky na americký kontinent vracejí kanadští hokejisté, čerství mistři světa. I tahle témata se objevují v zahraničním tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Condoleezza Riceová chce v Rusku především alespoň zkusit urovnat napětí mezi Spojenými státy a Ruskem kvůli vybudování radaru a raketové základny v České republice a Polsku. Debata se povede také o třeba odlišných postojích obou zemí vůči Kosovu.

Podle deníku New York Times je dvoudenní návštěva Riceové v kontrastu s ostrým tónem, kterým spolu Washington a Moskva v posledních měsících komunikovaly. Ovšem nečekejme žádná vřelá slova, upozorňuje deník. Moskva, kterou posiluje vědomí ropné nezávislosti a také neúspěchu Američanů v Iráku, už dala najevo, že si nenechá nic diktovat.

Cestu americké ministryně nenechávají bez povšimnutí ani ruské noviny. Podle deníku Pravda přijíždí Riceová do Ruska především napravovat chyby svého kolegy, ministra obrany USA Roberta Gatese. Ten Moskvu navštívil před třemi týdny, a podle listu byl ve vyjednávání neúspěšný. Gates neobratně navrhl ruským politikům, aby se podíleli na budování amerického obranného systému. Jeho návštěva se setkala se skeptickým ohlasem, Ricová tak bude muset především napravovat špatný dojem z Gatese, dodává ruská Pravda.

Německé deníky komentují výsledek včerejších voleb v nejmenší spolkové zemi, Brémách. Tamní voliči totiž berlínské vládě vyslali nepříjemný signál. Sociální demokraté následovaní partnery z křesťanské demokracie v Brémách sice vyhráli, ale oproti roku 2003 si výrazně pohoršili. Předseda celoněmecké SPD Kurt Beck má z takového vítězství sotva radost, myslí si autor komentáře v listu Handelsblatt.

Brémské hlasování bylo pro letošní rok jediným volebním lakmusovým papírkem v Německu. SPD dopadla ve své tradiční baště hůř, než se čekalo. CDU sice taky neuspěla, ale v centru pozornosti přece jen stála sociální demokracie, upozorňuje Handelsblatt.

Pro šéfa SPD Kurta Becka začíná už dnes křížová cesta, která vyvrcholí volbami do Spolkového sněmu v roce 2009. Volební aritmetika v jednotlivých spolkových zemích je k Beckovi bezcitná. Příští rok půjdu lidé čtyřikrát k zemským volbám a pokaždé tam, kde je SPD úplně bez šancí. Sociální demokraté půjdou od porážky k porážce, napřed v Hesensku a Dolním Sasku, pak v Hamburku a nakonec se v Bavorsku představí vítězně nástupce Edmunda Stoibera. Tou dobou už bude šuškanda pořádně hlasitá: Je Kurt Beck tím správným adeptem na post kancléře, prorokuje německý list.

Podobný scénář se šéfovi sociálních demokratů asi honil hlavou, a tak se rozhodl radikálně zmenšit stranické vedení. Zbudou jen tři místopředsedové: ministr financí Steinbrück, šéf diplomacie Steinmeier a představitelka levicového křídla Nahlesová. Revoltě na stranickém sjezdu tak Beck zabrání, ale pojištění kancléřské kandidatury to znamenat nebude. Ministr zahraničí, jehož popularita je v Německu tradičně vysoká, by totiž z místopředsedy SPD mohl "zmutovat" v Beckovu alternativu, soudí Handelsblatt.

Kanadské listy přirozeně nešetří chválou a oceňují hokejisty nejen za včerejší výhru 4:2 nad Finskem, ale i za výkon na celém mistrovství. Získali jsme už čtyřiadvacátou zlatou medaili v historii, píše deník National Post, který dále poznamenává, že díky letošnímu zlatu se Kanada dostala také do čela historických tabulek. Dosud je vedlo Rusko se třiadvaceti medailemi.

Podle deníku Toronto Star jela Kanada na mistrovství tak trochu podceňovaná. Mnozí ji nevěřili, že má dostatek kvalitních hráčů, aby porazila třeba favorizované Rusy nebo i českou reprezentaci. Deník také cituje trenéra Kanaďanů Andyho Murrayho, který úspěch svého týmu zdůvodnil až lehce nadpřirozeně, když řekl, že kanadští hokejisté mají ze všech týmů největší telepatickou podporu svých fanoušků doma u televizních obrazovek. Když se tedy Rick Nash v 59. minutě tlačil do brejku, aby nakonec skóroval na 4:2, měl emocionální podporu 31 milionů Kanaďanů, říká kanadský kouč na stránkách deníku Toronto Star.

Martin Hromádka, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme