Zahraniční tisk komentuje nadcházející volby v Rusku

Vyhraje ruské parlamentní volby Jednotné Rusko? Jaká je situace kolem navigačního systému Galileo? To jsou příklady otázek, které si kladou zahraniční deníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Zahraniční tisk věnuje pozornost nadcházejícím parlamentním volbám v Rusku. Podle průzkumu je jednoznačně a s velkým náskokem vyhraje Jednotné Rusko. Španělský deník ABC upozorňuje, že horečnatý politický styl francouzského prezidenta Sarkozyho zatím nese plody popularity. Ale první klopýtnutí ho podle listu může přijít draho. Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung konstatuje, že evropský navigační systém Galileo dostal zelenou teprve, když se podařilo uspokojit národní hrdost Španělů.

Podle rakouského deníku Die Presse obklopuje ruské volby záhada, proč Kreml šikanuje opozici, když i tak má jistou nadpoloviční většinu hlasů. "Je to otázka, kterou zatím nikdo s definitivní platností nezodpověděl. A to sice, proč musí Kreml sahat k takovým trikům a ranám pod pás, když má Putin za sebou stejně většinu Rusů," uvádí deník. A pokládá další dotaz: "Proč vyžaduje Putin každou možnou legitimizaci pro sebe a svoji politiku a současně podniká kroky, které ji ztěžují nebo dokonce znemožňují. Rusko hýřilo vždy záhadami, ale Putin je ještě rozmnožil."Americký deník Christian Science Monitor označuje nadcházející volby za "možná nejméně demokratické od rozpadu Sovětského svazu". A upozorňuje: "Dokonce i v roce 1993 poté, co bývalý prezident Boris Jelcin násilně rozehnal první svobodně zvolený ruský parlament a přepsal ústavu ve prospěch lvího podílu moci Kremlu, se opozičním stranám podařilo získat poměrně značný počet křesel v nově vytvořené dumě."

Španělský konzervativní deník ABC píše, že Sarkozy nastolil nový politický styl, který ho pozitivně odlišuje od stagnace jeho předchůdců. "Aktivistický postoj Sarkozyho bezpochyby vnesl čerstvý vzduch do francouzské společnosti. Sarkozyho předchůdci, de Gaulle, Pompidou, Giscard d´Estaing a Chirac, byli osobnosti se sklonem k hierarchismu. Za jejich úřadování se atmosféra stala skoro nedýchatelnou. Ani jeden z nich nechtěl nebo se mu nepodařilo dostat se do kontaktu se společností," píše list. Ale zároveň Sarkozyho varuje, aby se přesto držel poněkud zpátky. "Sarkozy se příliš exponuje v blízkosti problémů. Zatím mu to vychází, protože věci jdou dobře, ale může to být riziko, až tak dobře nepůjdou. Společenská optika totiž má sklon mnohem více zvětšovat neúspěchy než úspěchy."

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung si všímá zmateného schvalování projektu evropského navigačního systému Galileo, který dostal konečně po letech odkladů zelenou. Jako vždy se zmatky točily kolem národní hrdosti,tentokrát Španělů. "Jako mnohokrát předtím šlo v Evropské unii o národní hrdost. Zatímco Německo a Itálie si zajistily plnohodnotná pozemní řídící střediska, mělo se Španělsko smířit jen se střediskem pro záchranné operace, které by v budoucnu bylo možno podnikat mnohem účinněji právě s pomocí navigačního systému. Pak ale byla nalezena formulace, podle které si může Madrid vybudovat plnohodnotné řídící středisko, ovšem za své. A tak jsou řídící střediska tři, jedno operační, jedno záložní a třetí, o jehož užitečnosti existují pochyby," píše list.

Vlastimil Milý, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme