Vyšlo poslední tištěné vydání nejstarších novin na světě. Wiener Zeitung bude po 320 letech digitální
V pátek vyšlo po téměř 320 letech poslední vydání rakouských novin Wiener Zeitung. Jednalo se o nejstarší stále vydávaný deník na světě. O konci tištěné verze na jaře rozhodl rakouský parlament. Noviny Wiener Zeitung byly dlouhodobě považovány za synonymum kvalitní žurnalistiky a za součást vídeňské kavárenské kultury.
Titulní strana posledního vydání Wiener Zeitung je celá bílá a obsahuje pouze několik málo dat s odkazem na to, kolik toho noviny za celou dobu své existence přežily. „116 840 dní, 3839 měsíců, 320 let, 12 prezidentů, 10 císařů, dvě republiky, jedny noviny,“ píše se černým textem na titulní straně.
Na další straně noviny informují o tom, že za rozhodnutím ukončit denní tisk stojí vláda lidovců a zelených. Vydání bylo věnováno všem, kteří se na tvorbě novin podíleli od uklízeče budovy až po tiskaře.
Jediné téma posledního vydání Wiener Zeitung je na všech 48 stranách pouze událost konce denního tisku. Konkrétně se zde mapuje historický vývoj rakouského deníku a autoři uvažují o smyslu žurnalistiky v digitálním věku. Přes 50 členů managementu a editorského týmu dostalo čtyři strany prostoru k rozloučení se s čtenáři.
Rakouská vláda chce zrušit tištěné vydání nejstarších stále vycházejících novin na světě. Lidé demonstrují
Číst článek
Možnost vyjádřit se ke konci novin dostali v posledním vydání ale i samotní čtenáři, kteří v posledním vydání popisují svůj vztah k tištěným novinám. Zmiňují často své oblíbené momenty s tištěnými novinami, jako je například vystřihování článků či sentiment po snídaňovém čtení tisku.
Politické téma
Vláda se k ukončení denního tisku Wiener Zeitung rozhodla zejména kvůli digitalizaci. Původně se jednalo o soukromé médium, do doby než deník znárodnil císař František Josef I., a noviny se tak dostaly do rukou státu.
Poslední vydání Wiener Zeitung ovšem nepředstavují definitivní konec. Nově budou noviny fungovat na internetu, kde se chystají nabízet modernější formáty žurnalistiky. Většina vedení a editorů ale tímto dnem přišlo o práci.
Konec tištěných vydání se stalo v Rakousku i politickým tématem. Opozice mluví o zásahu státu do svobody tisku a šéf opozičních socialistů Andreas Baader slibuje, že deník obnoví.