Výroky politiků o brexitu: Není čas na hysterii, míní Tusk, Klaus měl úžasný den

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie silně rezonuje na české i světové politické scéně. Názory na to, co vlastně výsledek referenda znamená a jak postupovat dál, se však dost různí. Tento článek přináší reakce českých i světových politiků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman: „My do Evropské unie exportujeme více než osmdesát procent našeho vývozu, každé zúžení evropského trhu samozřejmě vede ke zhoršení ekonomických podmínek.“

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Evropská unie se musí změnit. Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů… Evropa musí být akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti, kterou přirozeně představuje 27 členských států.“

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD): „Je třeba očekávat, že brexitu zneužijí některé politické síly v řadě evropských zemí, které sice nemají vlastní reálnou vizi, jak vést stát, ale o to více křičí. To pokládám za významné riziko.“

Skotové nesou brexit těžce. Většina z nich si přeje v unii zůstat

Číst článek

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru: „Brexit je nejzávažnějším zásahem do procesu evropské integrace po 2. světové válce.“

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na twitteru: „Rozhodli britští občané. Je potřeba toto rozhodnutí respektovat. Zároveň se také neukvapovat, uvidíme, jaké smlouvy si Británie vyjedná… Z EU odchází velký euroskeptický hlas, což neznamená, že problémy, které Britové kritizovaly, zmizely. Nezmizely… Neměli bychom připustit, aby teď jádro unijních zemí nutilo členské země k hlubší integraci a k přijetí nevýhodných podmínek.“

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na twitteru: „Co dál? Free Scotland, United Ireland?“

brexit | Foto: Fotobanka Pixabay

Předseda KSČM Vojtěch Filip: „Potvrzuje to stanovisko KSČM, že všechny zvlášť závažné kroky, které nejsou s lidmi řádně prodiskutovány a které nevezmou lidé za své, nemají potřebnou legitimitu a tedy ani stabilitu. To je skutečné varování pro vlády, které chtějí zejména na mezinárodně politické úrovni zavázat své občany k povinnostem mimo jejich bytostné zájmy.“

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru: „Libra padá, Moskva slaví… Náklady budou velké, nejen finanční. Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu. Bude to těžký boj.“

Předseda ODS Petr Fiala na twitteru: „Evropská unie, jak jsme ji znali, dnes skončila. Alespoň si v Bruselu všimnou, že takto to dál nejde… Všichni mají najednou plná ústa reforem – a včera nás ještě kvůli tomu označovali za nepřátele EU. Vítejte mezi eurorealisty.“

Místopředseda Úsvitu – národní koalice Marek Černoch: „Jednou na dnešní den budeme vzpomínat jako na zvrat v evropské integraci. Bruselské elity zaslouženě sklízí hořké plody své práce. Nebyly schopni vyslyšet oprávněnou kritiku na své chování. Ať už jde o demokratický deficit, diktování imigračních kvót nebo omezování držení zbraní.“

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura: „Prosazujeme referendum o vystoupení ČR z EU… Merkelová a Juncker předvádí katastrofickou zhoubnou podporu muslimské kolonizace Evropy, což nutně musí vést k rozkladu celé Evropské unie. Žádný evropský národ nedopustí své zničení, a pokud se Evropská unie radikálně nezmění, tak ji čeká rozpad.“

Exprezident Václav Klaus: „Dnes je úžasný den, mimořádný den, protože to, co se stalo včera ve Velké Británii, je obrovské vítězství všech evropských demokratů, všech lidí, kteří chtějí žít ve svobodném světě a kteří jsou totálně nespokojeni s tím, kudy se Evropská unie ubírá,“ říká na úvod Václav Klaus, podle kterého bychom všichni měli slavit.“

Během dnešního dne se ze všech koutů Evropy ozývalo, že Evropská unie potřebuje reformy | Foto: ČTK/AP Thierry Monasse

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker: „Unie sedmadvaceti států bude trvat dál. Je to rámec naší společné budoucnosti. Na jeho základě budeme dál společně čelit výzvám, abychom zajistili prosperitu a bezpečné prostředí pro všechny naše občany,“ řekl Juncker.

Předseda Evropské rady Donald Tusk: „Rozhodně teď není prostor pro hysterické reakce. Chci všechny ujistit, že jsme připraveni také na tento negativní scénář.“

Britský premiér David Cameron: „Nemyslím si, že by bylo správné, abych se snažil být kapitánem, který kormidluje naši zemi do jejího příštího přístavu.“

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová k tomu, že ve Skotsku byla většina hlasujících pro setrvání v EU: „Chceme učinit všechno pro to, aby výsledek hlasování ve Skotsku měl reálný efekt… Je nepředstavitelné, že by britská vláda další referendum o nezávislosti zablokovala.“

Německá kancléřka Angela Merkelová: „Stále častěji jsme konfrontováni s tím, že lidé mají zásadní pochybnosti o směřování evropského integračního procesu… Evropská unie je dostatečně silná na to, aby našla správné odpovědi na dnešní den.“

Francouzský prezident François Hollande: „Hlasování v Británii je pro Evropu těžkou zkouškou.“

Pokud bude pokračovat pád libry, dovolená v Británii by mohla být pro Čechy levnější

Číst článek

Americký prezident Barack Obama: „Velká Británie a Evropská unie zůstávají nepostradatelnými partnery Spojených států, i během nadcházejících jednání o svých vztazích, které budou mít za cíl zajistit stabilitu, bezpečnost a prosperitu v Evropě, Velké Británii a Severním Irsku i ve světě.“

Ruský prezident Vladimir Putin k výrokům, že Rusko bude mít z výsledků referenda radost: „Ani po hlasování nemá nikdo na taková prohlášení právo.“

Slovenský premiér Robert Fico: „Není to žádná tragédie. Je to realita, na kterou bude muset zbylých 27 zemí Evropské unie velmi rychle zareagovat. Považoval bych za velkou chybu, kdyby reakce byla taková, jaká byla dosavadní politika Evropské unie.“

Polská premiérka Beata Szydlová: „Britské referendum je výsledkem krizí.“

Maďarský premiér Viktor Orbán (citovaný agenturou MTI): „Zdá se, že Britové nebyli spokojeni s politikou a ochranou, kterou jim za dané situace nabízela Evropská unie… Evropa může být silná, pokud dá odpovědi na důležité otázky, jako je migrace, způsobem, který nebude oslabovat obyvatelstvo, ale posílí je. EU selhala při odpovídání na tyto otázky.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme