Vrak Concordie láká potápěče, hledají šperky, peníze i šampaňské

Jen málo lidí mělo z nedávného námořního neštěstí italské lodi Costa Concordia radost nebo dokonce prospěch. Výjimkou jsou potápěči a hledači pokladů. Vrak ztroskotané lodi totiž skrývá cenné předměty, lze v něm nalézt šperky, peníze, starožitnosti, české sklo z 19. století i zásoby šampaňského.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak lodi Costa Concordia

Vrak lodi Costa Concordia | Zdroj: Reuters

Hrozí, že se do honby za cennostmi zapojí i místní mafie, která disponuje i specializovanými pátrači. Už nyní se na internetovém aukčním serveru eBay prodávají nejrůznější předměty z Concordie, třeba přívěsky či medailonky s názvem lodi.

Největším lákadlem zřejmě bude zboží z lodních obchodů se šperky a více než 6000 uměleckých předmětů. Vzácné grafiky či obrazy však slaná voda v krátkém čase zničí natolik, že jsou zcela bezcenné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rizika potápění do ztroskotané lodi vysvětlil na Rádiu Česko dokumentarista a profesionální potápěč Miroslav Hrdý

„Lidi lační po senzacích, dneska se sbírá prakticky všechno. Jak má předmět nějaký příběh, tak se to lidem líbí a jsou ochotni za to dobře zaplatit,“ vysvětluje dokumentarista a profesionální potápěč Miroslav Hrdý.

Jak ukázal případ Titaniku, který se potopil před sto lety, své kupce našlo i jinak bezcenné uhlí určeného na provoz jeho motorů.

Podle Miroslava Hrdého je ale cesta do vraku lodi velmi riskantní: „Potápět se v potopeném vraku lodi je maximálně nebezpečné. Všechny věci, které měli lidé u sebe, se vznesou, začnou plavat, začnou z nich vypadávat různé předměty. Potápěč má v tomto prostoru minimální viditelnost a stačí, když za něco zatrhne nebo když se někde zamotá.“

„Vybavení potápěče je náročné, nicméně vzduchu má obvykle jen na hodinu či hodinu a půl… Bude to hodně nebezpečný koníček. Už jen to, že v lodi může nádherně zabloudit – když si vezmete prostor chodby, zabočíte dvakrát doprava, jednou doleva, tak se ztratíte a ani nevíte, kde je nahoře a kde dole. Loď je hodně nakloněná a dostat se do spodních částí, třeba do strojovny, může být maximálně nebezpečné,“ varuje Hrdý.

Nalezené věci navíc podle něj patří pojišťovně a ze strany hledačů pokladů tedy může jít i o krádež. „Když je loď pojištěná, a všechny lodě musí být pojištěné, tak majetek vyplacený formou pojistky spadá do vlastnictví pojišťovny. To, co lidi nacházejí, vlastně kradou pojišťovně, která loď pojistila.“

Mirko Kašpar, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme