Čína, Vietnam, Thajsko a další. Jihovýchodní Asii trápí rekordní vlna veder

Jihovýchodní Asie hlásí v posledních týdnech rekordní horko. Extrémní teploty naměřilo několik zemí, například Vietnam, Čína nebo Thajsko. Právě tam horké počasí přispělo i k rekordní spotřebě elektřiny. Na Filipínách přešly kvůli vedrům na distanční výuku stovky škol.

Manila Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-04-26t115821z_2_230428-213542_kth.JPG

Extrémní teploty naměřilo několik zemí, například Vietnam, Čína nebo Thajsko (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Kromě Číny, Vietnamu a Thajska padly teplotní rekordy třeba i v Laosu, Myanmaru (dříve známém jako Barma), Bangladéši a Indii. V Myanmaru hlásily rekordy v úterý čtyři meteorologické stanice a teplota vzduchu tam přesáhla i 43 stupňů.

Španělsko zasáhla vlna veder. Teploty 30 až 40 stupňů jsou nebezpečné pro hospodářství i lidi

Číst článek

V Thajsku minulý týden vydaly úřady varování kvůli mimořádně vysokým teplotám a lidem doporučily, aby raději nevycházeli a pokud možno se tak ochránili před úpalem a dalšími problémy spojenými s pobytem na slunci.

Právě v Thajsku přispěly vysoké teploty k růstu spotřeby elektřiny na klimatizaci. To následně vedlo i k přetížení energetické sítě a výpadkům dodávek proudu milionům lidí.

Problémy mají i Filipíny. Tam stovky škol přešly kvůli vysokým teplotám na distanční výuku. Zvládání vedra je podle deníku The Guardian pro tamější školáky a studenty velkou výzvou, protože se kvůli pandemii posunula doba výuky a děti sedí v lavicích během těch nejteplejších měsíců.  

Pádskou nížinu nadále trápí extrémní sucho. Hladina Gardského jezera je nejnižší za posledních 70 let

Číst článek

Mnohé filipínské školy proto vyučují dálkově, někteří učitelé se rozhodli „jen“ zkrátit výuku. Minulý měsíc ošetřili lékaři v nemocnici ve městě Laguna jihovýchodně od Manily více než 100 studentů kvůli dehydrataci. Účastnili se totiž požárního cvičení v době, kdy se teploty pohybovaly mezi 39 a 42 stupni.

Vedra se ale v těchto dnech netýkají jen jihovýchodní Asie, rekordy hlásí i jih Evropy a růst teplot zaznamenali vědci i u oceánů, jejichž průměrná povrchová teplota vystoupala na počátku dubna na nejvyšší úroveň v historii družicového měření.

Od té doby mírně klesá, ale nadále zůstává nejvyšší ve srovnání s dřívějšími roky. Rozdíl je i proti předchozím teplým letům poměrně výrazný. Už na konci března se teplota dostala nad 21 stupňů Celsia, což se v minulosti nestalo.

S využitím veřejně dostupných dat to na svém webu uvedl Jáchym Brzezina z Českého hydrometeorologického ústavu.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme