Ve Spojených státech zažijí poprvé celostátní cvičný poplach
Zatímco v České republice probíhá zkouška sirén s železnou pravidelností a cvičný poplach tak v poledne každou první středu v měsíci zaskočí jen málokoho, Spojené státy si podobný celostátní cvičný poplach vyzkouší dnes ve dvacet hodin středoevropského času vůbec poprvé.
„Sirény se, pokud vím, nerozezní, protože poplach bude vyhlášen jen prostřednictvím sdělovacích prostředků, konkrétně rozhlasu a televize. Pravidelné pořady budou přerušeny a takový nepřirozeně klidný hlas spolu s textem na obrazovkách oznámí, že jde o test celostátního bezpečnostního systému,“ popsal spolupracovník Českého rozhlasu v Bostonu Igor Lukeš.
Spolupracovník Českého rozhlasu v Bostonu Igor Lukeš mluví o zkoušce sirén v USA ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
Dodal, že test řídí nejen FEMA, tedy Federální úřad pro řešení mimořádných situací, ale i FCC, což je Federální úřad pro komunikační systémy, a právě jejich spolupráce bude testována. Cílem je prověřit, jak funguje systém rychlé reakce na mimořádnou událost, například na špatné počasí či únos dítěte.
Americké úřady se obávají paniky některých obyvatel. Podle Igora Lukeše je téměř jisté, že se i přes rozsáhlou kampaň v médiích po celé zemi najdou lidé, kteří o poplachu stále nemají tušení.
„Je zcela určité, že drtivá většina lidí přes všechna hlášení a všechna varování o přípravách na tohle cvičení nemá vůbec tušení,“ řekl Igor Lukeš.
Ve městech se začal šířit vzkaz, ve kterém policie a záchranáři varují, že poplach vysílaný v televizi nemusí být opatřen upozorněním, že se jedná o test, a vyzývají obyvatele k zachování klidu.